کاست وکنترل رستوران و کافی شاپ Cost control

کاست وکنترل رستوران و کافی شاپ Cost control

۱۲۱

-کنترل بر دو جزء استوار است : بایدها و هست ها.
در واقع در کنترل ما مقایسه ای بین این دو انجام می دهیم.بطور مثال یک تن برنج به شما می دهند. آیا شما فقط با وزن کردن می توانید بر آن کنترل کنید؟ در واقع شما اگر بار ها و بارها این برنج را وزن کنید کنترلی انجام نداده اید.

کنترل زمانی صورت می گیرد که بدانید برنج چند کیلو باید باشد.از بزرگترین مشکلات فرهنگی ما عدم توجه به همین نکته ساده بالاست. اینکه ما هر روز ثروت خودمان را می شماریم و هی خودمان را با فردی دیگر مقایسه می کنیم که نسبت به آن زیادتر است یا کمتر . غافل از اینکه ثروت ما در برابر با دیگری تعیین نمی شود و فقط وابسته به تواناییها و پتانسیل شخصی خودمان است. حسادت ها و زندگی که هر روز به گنداب تجملات کشیده می شود مستقیما به این عامل وابسته است که ما نمی دانیم کم و زیادی ثروتمان را باید هزینه ای که در طول عمر خود کرده ایم بسنجیم و نه با دیگری.

کنترل گذشته نگر (feedback) یعنی بازگشت به گذشته و استفاده از اطلاعات گذشته برای مقایسه ولی کنترل پیش نگر(feedforward)، موانع و اصلاحات را قبل از وقوع پیش بینی کرده و انجام اصلاحات را ممکن می سازد. کنترل گذشته نگر را نوشداروی بعد از مرگ نام نهادند و فقط در زمانی کاربرد دارد که اشکالی در سیستم مشاهده شود.

در هتل و رستوران هم این چنین است و خیلی ها فقط در گذشته رستوران داری می کنند و هر وقت به شکست بخورند از آن درس می گیرند تا احیانا بتوانند از شکست های احتمالی دیگر جلوگیری نمایند. در حالیکه می شود بر اساس هتلداری و رستوران داری در آینده و پیش بینی آن و برای آینده بیزنس کرد. در واقع خط بطلانی بر گذشته کشید و فقط و فقط برای بهتر شدن آینده تلاش کرد.

ثبت نظرنظرات سایر کاربران
    Copyright @ 2011 HaeriGroup.All Rights Reserved
    / طراحی و پیاده سازی توسط گروه نرم افزاری مهام
    wit icon haerigroup log icon icon icon