چیدمان میز در رستوران

چیدمان میز در رستوران

۴۱۶

همه میدانیم که چیدمان میز در رستوران ها یکی مهم ترین و اساسی ترین عوامل موفقیت یک رستوران است. در این مقاله سعی داریم شما را با طرز چینش میز در مراسم های رسمی آشنا کنیم.

ابتدا باید توجه کرد چینش میز مربوط به چه برنامه ایست. نهار ، شام و یا مهمانی رسمی یا غیر رسمی.ا

اگر قصد پذیرایی از مهمان رسمی خود ، در رستوران را دارید ، رعایت چندین نکته الزامیست که بر خلاف آنچه که تصور میکنید کار سخت و پیچیده ای نیست.

اولین نکته ای که در چینش میز باید رعایت کرد ترتیب قرار گرفتن ظروف بر روی آن میباشد.

هر قدر مهمانی شما مهم تر باشد باید تعداد وسائل و ظروفی که روی میز قرار میگیرد بیشتر باشد تا مهمانی شما جنبه ی رسمی تری پیدا کند.

برای چیزهایی که ندارید لازم نیست ظرفی قرار دهید.پس اگر سوپ یا دسری ندارید لازم به گذاشتن ظروف آنها بر روی میز نمیباشد.

چیدن میز غذای رسمی برای مواقعی بکار میرود که تعداد مهمانان محدود باشد و شما قصد سرو بیش از سه نوع غذا را داشته باشید. پس باید توجه داشت چیدن چنین میزی برای مراسماتی که مهانان زیادی در آن حضور دارند چندان مناسب نیست.

بشقاب سرویس: بشقاب سرویس یا همان بشقاب اصلی غذا باید دقیقا روبروی میز و با فاصله ای دو ونیم سانتی از لبه ی آن قرار گیرد. این نکته که بشقاب های گود بر روی بشقاب های تخت قرار میگیرند را هم فراموش نکیند.

لیوان : برای رسمی تر شدن چیدمان باید لیوان آب را از لیوان نوشیدنی جدا انتخاب کرد.اگر میزان بلندی آنها باهم فرق دارد باید آنها را به ترتیب بلندی از چپ به راست قرار داد.توجه داشته باشید که لیوان ها را بیش از حد پر نکنید تا مهمان به راحتی و بدون دغدغه ی ریختن آن بر روی میز ویا لباسش از آن استفاده کند.
ظرف نان : اگر غذا را با نان سرو میکنید ، باید ظرف حاوی نان را در بالای بشقاب در سمت چپ لیوان قرار داد.

قاشق : اگر سوپ را به عنوان پیش غذا انتخاب کرده اید قاشق سوپ خوری را در سمت راست به عنوان دورترین وسیله به بشقاب قرار دهید. به این دلیل که سوپ قبل از غذای اصلی میل میشود ، قاشق غذا خوری را در سمت چپ قاشق سوپ خوری و در فاصله ای نزدیک تر به بشقاب قرار دهید.

کارد : کارد را در سمت راست و در نزدیکترین فاصله به بشقاب طوری روی میز قرار دهید که لبه ی تیز آن به سمت بالای بشقاب باشد. در مواقعی که استفاده از کارد لازم نمیباشد برای جلوگیری از شلوغ شدن میز آن را بردارید.

چنگال شام : این وسیله را در سمت چپ بشقاب در نزدیک ترین مکان قرار دهید .

چنگال سالاد : از آنجا که معمولا دومین وعده ی غذایی که مورد استفاده قرار میگیرد سالاد میباشد ، چنگال آن را درسمت چپ چنگال غذا خوری قرار دهید.

و در آخرمیتوانید برای زیبا تر شدن میز از عناصر تزئینی مانند گلدان شمع و دستمال سفره استفاده کنید. میتوانید دستمال سفره را یا بر روی بشقاب بگذارید و یا آنرا در سمت چپ بشقاب زیر چنگال قرار دهید. گلدان ها و شمع ها راهم در وسط میز ولی با ارتفاع کم قرار دهید تا مانع از دیده شدن فرد مقابل نشود.
بهتر است برای شمع از رنگ های سفید و نقره ای و برای گلها از رنگ سفید و قرمز استفاده کنید.

ثبت نظرنظرات سایر کاربران
    Copyright @ 2011 HaeriGroup.All Rights Reserved
    / طراحی و پیاده سازی توسط گروه نرم افزاری مهام
    wit icon haerigroup log icon icon icon