چگونه میتوان یک منوی رسمی تنظیم کرد ؟

چگونه میتوان یک منوی رسمی تنظیم کرد ؟

۹۷

با استفاده از یک منوی از پیش آماده میتوانید برای یک میهمانی رسمی منو تنظیم کنید . ابتدا روز میهمانی باید مشخص باشد . برای تدارک یک میهمانی رسمی باید بسیار زودتر برنامه ریزی کرد و تا تاریخ برگزاری باید فاصله زیادی وجود داشته باشد تا بتوان تمام امور را با تانی و بدون عجله و با فراغ خاطر تحت تسلط درآورد .

برای خرید و فرآوری مواد و تهیه غذاها و سالادها فرصت کافی وجود دارد . تا آن زمان باید فرصت کافی برای آمادگی پیدا کردن داشته باشید . اگر غذاهای جدید قرار است درست کنید حتما اقلا یکبار آنرا تهیه کرده تا نکات ضروری آن معین شود و روش تهیه آن برای شما کاملا جا بیفتد . در غیر اینصورت از غذاهایی که قبلا تست کرده اید انتخاب کنید .

در یک میهمانی رسمی می طلبد که از ظروف خاص و مناسب و رومیزی ها و لوازمی استفاده شود تا هم کار پذیرایی آسانتر و هم تشریفات با نحو احسن انجام شود. در فرصتی که دارید میتوانید برای خرید و ایجاد هماهنگی بین ظروف و لوازم پذیرایی و غذاها و نیز تهیه و تدارک کم و کسری ها اقدام کنید .

اگر این میهمانی رسمی مثلا ولیمه است فرصت برای سفارش کارت دعوت هم دارید . اگر مناسبت این مهمانی رسمی , نامزدی باشد و تمایل داشته باشید در منزل برگزار کنید میتوانید خرید گل و تهیه میز و سفره نامزدی را نیز مد نظر قرار دهید . به هر حال زمان عامل بسیار مهمی است .

حتی اگر قرار باشد غذای این میهمانی به کیترینگ سفارش داده شود نیاز دارید که با پرس و جو از چندین خانواده که قبلا از کیترینگ خاصی استفاده کرده اند و با تست نمونه غذاها , آن ها را انتخاب کنید و منوی خود را با کمک کیترینگ سفارش دهید . در نتیجه برای ظروف هم در صورتیکه در مضیقه هستید میتوانید از کیترینگ و خدمات کرایه ظروف بهره بگیرید . چیدمان لوازم پذیرایی و تعداد ظروف مورد نیاز جهت پذیرایی و سرو و آراستن میز و سفره آرایی نه فقط به قصد ایجاد زیبایی بلکه برای ایجاد سهولت در پذیرایی بسیار لازم و ضروری است .

شاید نیاز داشته باشید که چندین میهماندار از یک موسسه کیترینگ برای پذیرایی و کمک درخواست کنید . این مطالب میتواند به شما در چیدمان کمک کند : مدیریت در وسایل پذیرایی خانگی

در این میهمانی همه افراد آشنا نیستند و شما با سلیقه و ذائقه همه آشنایی ندارید . پس باید غذاهایی انتخاب شوند که همگانی تر و باب میل گروه بسیار زیادی از مردم باشد . مزه ها و ظعم ها خاص و اختصاصی نباشد . یعنی غذا زیاد ترش یا شیرین و یا تند نباشد . گزینه های انتخابی برای نوشیدنی و سالاد ها متنوع تر باشد یعنی بیش از دو یا سه نوع باشد تا همه نوع سلیقه ای را راضی کند . هرچه تعداد میهمانان جوان بیشتر باشد گرایش به انتخاب دسرهای مدرن و خوراک های مدرن بیشتر است .

دقت کافی داشته باشید که در تهیه برخی سالادها هرچند گاهی آماده کردن و خرد کردن و مخلوط کردن باعث خوشمزه تر شدن آن میشود ولی گاهی موادی مانند پیاز و پیازچه یا ژامبون های سیردار اگر از قبل خرد شده و مخلوط شوند با نگهداری تغییر مزه و طعم خواهند داد و این باب طبع و سلیقه همگان نیست .

از هرکدام از پلوهای مخلوط و خورش ها و خوراک ها اقلا دو نوع موجود باشد که گزینه های انتخابی بیشتر شود . اگر زرشک پلو یا شیرین پلو با مرغ تهیه میشود باقلا پلو با گوشت باشد . اگر یک نوع خوراک یا گوشت تهیه شده خوراک دیگر مجددا با گوشت نباشد .این روزهای علاقمندان به غذاهای گیاهی زیاد شده پس حتما یک نوع غذای گیاهی هم موجود باشد .

در سرو غذاها کیفیت دورچین ها و تزیین ها به نحو احست مد نظر قرار گیرد . اگر تعداد میهمانان یک میهمانی رسمی معمولی از ۶ نفر بیشتر است و در واقع مهمانی بزرگی باشد بهتر خواهد بود که حداقل برای سالاد و سوپ و آش دو ظرف در دو طرف میز قرار داده شود . البته اگر امکانات شما اجازه دهد برای هر کدام ار غذاها پسندیده تر است که در دو طرف میز هر از غذا یک ظرف موجود باشد یعنی هر غذا و دسر در دو ظرف در دو سر میز ارائه شود .حتی برای ظروف و کارد و قاشق چنگال بهتر است وقتی تعداد میهمان زیاد است دو میز یا دو بخش ایجاد شود تا ازدحام حتی برای برداشتن بشقاب و .. ایجاد نشود .

بدیهی است که با افزایش تعداد میهمانان , تعداد ظروف سرو غذا یا شفینگ دیش بیشتری نیاز است .
اگر از کوکو ها یا غذاهای جانبی انتخاب میکنید حتما نوع مجلسی و پر ملات آن را انتخاب کنید . همه مواد لازم مصرفی حتی میوه جات و سبزجات دورچین نیز باید از مرغوب ترین ها خریداری شود . از آنجا که نگهداری میوه جات کمی دشوار است و به علت حجم زیاد تر , نگهداری در منزل راحت نیست بهتر است هنگام سفارش از فروشنده قول دریافت آن را در همان روز بگیرید که میوه ها ترو تازه در روز میهمانی به شما تحویل داده شوند و شما زحمات نگهداری آن را در شرایط برودتی مناسب متحمل نشوید . ولی برای شستشوی میوه ها باید در روز میهمانی آمادگی کافی داشته باشید و یکنفر مسئول تحویل گرفتن و شستشو و چیدن آن باشد چون احتمالا خانم میزبان در گیر خواهد بود . اگر بتوان از میان اقوام نزدیک چند نفر با تجربه را برای امداد برگزید کمک بزرگی به برگزاری آسان تر مراسم خواهد شد .

اگر میهمانی رسمی مناسبت خاصی دارد باید در تهیه دسر ها و غذا و سالاد ها و میوه ها لحاظ شود . مثلا انار و هندوانه برای شب یلدا و دسرهای سنتی مانند شله زرد و حلوا و شیر برنج برای مناسبت های نذری و نیز دسرهای یک نفره برای جشن تولد کودک و کیک برای تولد و نامزدی و ..... لازم خواهد بود . تدارک میهمانی رسمی کار آسانی نیست و نیاز به تبحر زیادی دارد . حتی در میهمانی های رسمی , جدا از تنوع غذایی و تعداد بیشتر گزینه های انتخابی به نظر میاید که برخی تشریفات به بودجه میزبان بستگی دارد . گاهی مجبور خواهید شد برای تطابق بودجه از برخی تشریفات کم کنید و هزینه را تقلیل دهید در این گونه مواقع لازم است از کمیت و کیفیت غذاها تقلیل داده نشود و اگر تمایل دارید هزینه کم شود از تشریفاتی که به نظر غیر ضروری تر میایند کم کنید . مثلا , برای کاهش هزینه ها بین کیفیت غذا و تعداد خوراک یا خورش و شمع آرایی , شمع آرایی در مرحله اول قرار دارد . با حذف شمع آرایی در مجلس اتفاق خاصی نخواهد افتاد ولی با حذف تعداد و مقدار غذاها احتمال دارد کم وکاستی در پذیرایی بوجود آید .

ثبت نظرنظرات سایر کاربران
    Copyright @ 2011 HaeriGroup.All Rights Reserved
    / طراحی و پیاده سازی توسط گروه نرم افزاری مهام
    wit icon haerigroup log icon icon icon