چطور می توان بهترین فست فود را انتخاب نمود؟

چطور می توان بهترین فست فود را انتخاب نمود؟

۹۶

چطور می توان بهترین فست فود را انتخاب نمود؟ در اینجا ما فست فود را به سه دسته قرمز، زرد و سبز با توجه به میزان سالم بودن آنها تقسیم می کنیم.


برای خوردن یک فست فود سالم، ۳ قانون ساده زیر را رعایت کنید

قانون اول: از مصرف فست فودهای قرمز دوری کنید.
قانون دوم: در مصرف فست فودهای زرد زیاد سخت نگیرید، اما زیاده روی هم نکنید.
قانون سوم: با مصرف فست فودهای سبز، تغذیه ای سالم داشته باشید.


فست فودهای قرمز خطرناک هستند

عوامل زیادی برای قرارگرفتن یک غذا در این گروه وجود دارد. اولین عاملی که موجب می شود بیشتر غذاها وارد گروه قرمز شوند، داشتن بیش از یک گرم چربی ترانس است. البته بیشتر رستوران ها در مورد محتوای چربی ترانس غذاهای خود گزارش نمی دهند. سیب زمینی سرخ کرده از دسته غذاهای قرمز است، زیرا بیشتر رستوران ها برای سرخ کردن آن از روغن هایی استفاده میکنند که موجب افزایش چربی ترانس آن می شود. البته اگر رستورانی از روغن مخصوص سرخ کردنی برای تهیه سیب زمینی سرخ کرده استفاده کند میتواند سیب زمینی سرخ کرده سالم تری عرضه کند، ولی با این وجود، باز هم نباید در مصرف آن زیاده روی کنید. البته غذاهایی که توسط روغن های سالم طبخ شوند، برای شما مفید خواهند بود؛ به عنوان مثال اگر سیب زمینی در روغن بادام زمینی سرخ شود، جزو گروه سبز و سالم طبقه بندی می شود.

غذاهایی که حاوی مقدار زیادی گوشت قرمز هستند نیز قرمز طبقهبندی میشوند. همچنین اکثر پیش غذاهایی که در رستوران ها عرضه می شوند، جزء قرمز طبقه بندی می شوند، زیرا حاوی کالری بالا، چربی اشباع شده و قند هستند.


احتیاط در مصرف فست فودهای زرد

این گروه از فست فودها آنقدر سالم نمی باشند که بتوان آنها را در گروه سبز جای داد و آنقدر هم غیرسالم نیستند که آنها را در گروه قرمز طبقه بندی کنیم. به عنوان مثال پیتزای معمولی در این دسته قرار می گیرد، زیرا چربی ترانس و گوشت قرمز زیادی ندارد و از طرف دیگر سبزیجات یا غلات سبوس دار هم ندارد. چیکن برگر هم مانند پیتزا در همین دسته قرار می گیرد.


فست فودهای سبز

این دسته بهترین غذاها را در خود جای می دهد. برای این که غذایی در این گروه قرار گیرد باید خصوصیات مختلفی داشته باشد. واضح است غذاهایی که با غلات سبوس دار، میوه ها، سبزیجات و روغن های سالم تهیه شوند در این دسته قرار می گیرند. غذاهای سبز شامل پیتزای سبزیجات ، بیشتر ساندویچ ها، سالادها، تخم مرغ و پیش غذاهایی که با سبزیجات درست می شوند، می باشد.

غذاهای سبز، چربی اشباع و ترانس کمی دارند، نمک و کلسترول آن ها کم است و کالری آنها در مقایسه با غذاهای زرد و قرمز پایین تر است. این غذاها را می توان به صورت روزانه نیز مصرف نمود. با انتخاب غذاهای سبز شما می توانید هم فست فود بخورید و هم سالم بمانید. یکی دیگر از راهها برای تشخیص این که یک غذا می تواند جزو گروه سبز قرار گیرد این است که ببینید آیا به فرم طبیعی نزدیک است یا نه؛ مثلا محتویات سالاد به فرم طبیعی بسیار نزدیک و بنابراین سالم می باشد.

اگر نگاهی به لیست غذاهایی که در فست فودها عرضه می گردد بیندازید، به نکات مختلفی پی خواهید برد. اول این که میزان کالری بعضی از این غذاها بسیار بالاست. بگذارید مثالی در این مورد بزنیم. وقتی یک شخص ۷۰ کیلویی با سرعت ۵ کیلومتر در ساعت قدم میزند، ۱/۵ کالری در دقیقه مصرف می کند. حال فرض کنید غذایی سفارش داده شده است که ۲۷۱۰ کالری دارد. در این حالت این شخص ۷۰ کیلوگرمی باید ۴۵ مایل پیاده روی کند تا بتواند این مقدار کالری را بسوزاند و این مقدار راه رفتن حدودا ۹ ساعت طول خواهد کشید.

ثبت نظرنظرات سایر کاربران
    Copyright @ 2011 HaeriGroup.All Rights Reserved
    / طراحی و پیاده سازی توسط گروه نرم افزاری مهام
    wit icon haerigroup log icon icon icon