چرخ‌دستی یا ترولی چیست؟

چرخ‌دستی یا ترولی چیست؟

۶۶۰

به چرخ دستی که برای حمل وسایل کوچک در رستوران ها، سالن های پذیرایی، هتل، بیمارستان و .... استفاده می شودترولی میگویند. این وسیله به دلیل داشتن وزن سبک و با وجود چهار چرخ روان براحتی حرکت و وسایل را با سرعت بالایی منتقل می کند.

این چرخ ها به دلیل آنکه که از پلاستیک مقاوم شده اند بسیار بی صدا هستند و حرکت آنها به خوبی انجام میشود . این چرخ ها هنگام حرکت بر روی کف ساختمان هیچ صدایی تولید نمی کنند.
در برخی از فروشگاه های زنجیره ای و بزرگ هم از این ترولی ها برای حمل کالا استفاده می شود که البته شکل و ساختار آن با ترول های رستورانی متفاوت است. در رستوران برای بردن غذا و نوشیدنی بر روی میز مشتریان و سپس جمع کردن ظروف کثیف و وسایل از روی میز چرخ دستی ترولی کاربرد دارد.
همچنین در کلینیک ها و بیمارستان ها، پرسنل برای بالا بردن سرعت کار ، از جمله جابجایی دارو، غذا و سایر تجهیزات پزشکی بر روی تخت بیمار از چرخ دستی ترولی استفاده می کنند و از شکسته و آسیب دیدن وسایل بیمارستان هم جلوگیری می شود و به کار خدمات رسانی به بیماران نظم و انسجام بیشتری می دهد.


مزیتهای استفاده از چرخ دستی ترولی


صرفه جویی در فضای حمل و نقل و نیروی کار


در رستوران ها، هتل ها و بیمارستان ها به جای استفاده از چندین نیروی کار، تنها تعداد معدودی استخدام می شوند که وسایل مورد نیاز مشتریان و بیماران را با استفاده از چرخ دستی ترولی بر روی تخت یا میز آنها قرار می دهند. سرعت انجام کار ها نیر افزایش مییابد و نیازها و سفارشات آنها در مدت کوتاهی به دستشان می رسد.


انعطاف پذیری بالا

نحوه استفاده از ترولی هارا می توان با جابجایی قطعات آن براحتی تغییر داد. همچنین برای حمل انواع مواد غذایی بسته بندی شده، بطری های شیشه ای، ظروف فلزی و شکستنی نیز کاربرد دارند. با نصب طبقات محافظ در قسمت چهار لبه میتوان از افتادن و سقوط وسایل و ظروف بر روی زمین جلوگیری کرد . به همین دلیل می توان ظروفی همچون بطری شیشه و بشقاب های شکستنی را ا اطمینان خاطر بر روی چرخ دستی ترول قرار داد.


سهولت شستشو و تمیز کردن

به دلیل جابجایی مواد غذایی، دارویی و ظروف بر روی چرخ دستی های ترولی ممکن است سطح طبقات آن کثیف و آلوده و باعث انتقال بیماری و میکروب شود. به همین دلیل سطح طبقات ترولی باید در طی روز یک بار با دستمال مرطوب تمیز شوند. رعایت بهداشت چرخ دستی های ترولی در بیمارستان هابه دلیل وجود انواع میکروب ها و بیماری هایی که سبب انتقال بیماری های مسری میشود اهمیت بیشتری دارد.
البته این نوع چرخ دستی ها از فلزهای ضدزنگ و عموماً از استیل تهیه می شوند که به دلیل سطح صاف و صیقلی با دستمال خیس هم براحتی تمیز می شوند. برای از بین بردن هر نوع باکتری بر سطح ترولی ، شستشوی هفتگی آن ضرورت دارد. بهتر است در بیمارستان ها و کلینیک ها برای جلوگیری از ایجاد باکتری بر روی چرخ دستی ترولی از موادضدعفونی کننده هم استفاده شود.


استحکام و مقاومت بالای ترولی

چرخ دستی ترولی به دلیل استفاده از فلزهای مقاوم با ضخامت بالا استحکام بالایی دارند که که از فرو رفتگی و شکستگی ترول جلوگیری می کند. چرخ ها هم برحسب میزان ظرفیت ترول هستند که برای چرخ دستی ها کوچک که ظرفیت کمتری دارند، از چرخ های کوچکتر استفاده می شود. جنس این چرخ ها از پلاستیک فشرده و مقاوم است که با گذاشتن بار سنگین بر روی ترولی شکسته نمی شوند.

ثبت نظرنظرات سایر کاربران
    Copyright @ 2011 HaeriGroup.All Rights Reserved
    / طراحی و پیاده سازی توسط گروه نرم افزاری مهام
    wit icon haerigroup log icon icon icon