پوشش و رفتار پرسنل در هتل

پوشش و رفتار پرسنل در هتل

۳۵۴

انتخاب نیروی کاری برای یک هتل خوب از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد .شما می توانید از نیروهای با استعداد و دوره دیده استفاده کنید که از روی علاقه جذب کار هتل شده اند و یا از نیروهایی که فقط به کسب درآمد فکر می کنند و به کارشان هیچ علاقه ای ندارند که این برای شما بعنوان یک سرمایه گذار یا مدیر بسیار حائز اهمیت است زیرا هر یک از انتخاب های بالا می تواند موفقیت شما را تحت تاثیر قرار دهد.


ایجاد یک سیاست

در حالی که به راحتی پرسنل در محل کار توجه می کنید بسیار مهم است که به ظاهر و لباس آنها نیز توجه داشته باشید که با توجه به مسائل زیر می توانید محل کار خود را از آلودگی دور کنید و احتمال ریسک کردن در کار خود را پایین بیاورید و بتوانید شکایات و موارد بد کاری را به حداقل برسانید.

بهداشت فردی از موادی است که تمامی پرسنل بایستی رعایت کنندو به شرح
ناخن: ناخنها حتما بایستی کوتاه باشند زیرا آلودگی دارد و حتی در صورت استفاده از دستکش می تواند باعث سوراخ شدن دستکش شود و به هیچ عنوان پرسنل اجازه استفاده از ناخن مصنوعی ندارند .

دستکش: کارکنان بایستی از دستکش یکبار مصرف استفاده کنند که بایستی در سایزهای مختلف در اختیار آنان باشد کارکنان بایستی قبل از استفاده از دستکش دستهای خود را بشویند و در صورت یکبار مصرف بودن دستکشها هنگام تخریب شدن دستکشها آنها را تعویض کنند و یا اگر از دستکش چند بار مصرف استفاده می کنند بعد از چند بار استفاده دستکشها را بشویند .همچنین در صورتی که دستشان دچار جراحت شد بعد از استفاده از گاز استریل یا باند از دستکش استفاده کنند.

محدودیت مو: مهمانداران ، میزبانها و کارکنانی که کارشان با غذا و نوشیدنی می باشد نبایستی موی بلند داشته باشند و یا حتی ریش و لباسشان بایستی به شکلی باشد که کاملا بدنشان را بپوشاند که احتمال ریزش مو در نوشیدنی و غذای مهمان را از بین ببرند کارکنانی که در آشپزخانه کار می کنند و در کار تهیه غذا و نوشیدنی هستند بایستی موی سر خود را با کلاه بپوشانند.

طلا و جواهر: حلقه، دستبند، ساعت و جواهرات دیگر ممنوع می باشد مگر حلقه ساده بدون نگین .

لباس : کارکنان بایستی لباسی که بیرون می پوشند را هنگامی که به محل کارشان می رسند بتوانند عوض کنند و محلی وجود داشته باشدبرای تعویض لباس و در صورتی که لباسهای فرم آنها کثیف می باشد بایستی لباس اضافه داشته باشند که بتوانند لباسهای کثیف را به لاندری داده تا نظافت شوند برای استفاده .

بهداشت شخصی: پرسنل بایستی دوش گرفته سر کار خود حاضر شوند و قبل از کار دستهای خود را بشویند و لباس فرمی که روزانه به تن می کنند بایستی تمیز و اتو کشیده باشد.

استفاده از ضد عرق: هرشخصی ملزم هست که توجه کند هیچگاه بوی عرق ندهد این نکته بسیار حائز اهمیت است برای پرسنلی که در هتل کار می کنند که برای رفع این مشکل بایستی از ضد عرقهای خوب استفاده کنند تا در طول روز بوی بدی از آنها ساطع نشود.

نکته قابل توجه این است که پرسنل به هیچ عنوان اجازه استفاده از عطرها و ادکلن هایی با بوی تند را ندارند زیرا می تواند حساسیت افرادی را که دچار آلرژی هستند را تحریک کند.


یونیفرم پرسنل

۱- موظف کردن پرسنل به پوشیدن فرم مورد نظر و تهیه آن از فروشگاههایی که با هتل ما همکاری دارند و پرداخت هزینه یونیفرم توسط پرسنل که این در صورتی امکان دارد که میزان حقوقی که برای پرسنل در نظر داریم به حد کفایت باشد تا پرسنل بتوانند به راحتی از پس هزینه یونیفرم بر بیایند.

۲- تهیه یونیفرم از طرف هتل برای پرسنل بدون کسر مبلغی از حقوق آنها و تحویل یونیفرم به پرسنل.

نکته حائز اهمیت این است که کدام از پرسنل بسته به قسمتی که در آن فعالیت می کنند نیاز به ۲ تا ۳ یونیفرم اضافه در کمد خود دارند که در صورت نیاز بتوانند از آن استفاده نمایند.

مثلا : پرسنل فرانت آفیس حداقل ۲ دست لباس فرم نیاز دارند که بتوانند همیشه مرتب و تمیز در محل کار خود حضور بهمرسانند.

پرسنل آشپزخانه به تعداد بیشتر از ۲ روپوش نیاز دارند بعلت اینکه امکان کثیف شدن یونیفرم در آشپزخانه بیشتر می باشد و این پرسنل همیشه بایستی مرتب و تمیز در محل کار خود حاضر باشند.

بهتر است کفش نیز به همراه دستور کار لباس پرسنل قرار گیرد چرا که هماهنگی کفش با لباس و فضای کار شخص بسیار مهم می باشد و ممکن است پرسنل کفشی را که به سلیقه خود خریداری می کنند مناسب برای استفاده در فضای کار نباشد، پس بهتر است که کفش نیز به همراه یونیفرم برای پرسنل منظور شود.

وجود دستگاه اتوماتیک واکس زنی در قسمت رختکن پرسنل از ضروریات است که بعد از تعویض لباس کفشهای خود را نیز واکس بزنند و در محل کار حاضر شوند.

استفاده از لاندری بابت نظافت لباسها برای پرسنل ضروری می باشد چرا که همیشه بایستی در کمد خود یک دست لباس یدک مرتب داشته باشند.


رفتار پرسنل

پرسنل حاضر در دید مشتری خصوصیات زیر را بایستی دارا باشند:
-روابط عمومی بالا
-صبور
-منظم
-توانایی کار تیمی
-متعهد بودن به محیط کار
-پای بند به اصول اخلاقی
-راز نگهدارو امانت دار
-دارای ظاهری متناسب
-دارای حس زیبایی شناسی


پرسنلی که در دید مشتری قرار ندارند خصوصیات زیر را بایستی دارا باشند:
-صبور
-منظم
-توانایی کار تیمی
-متعهد بودن به محیط کار
-پای بند به اصول اخلاقی
-راز نگهدارو امانت دار

با بررسی دقیق افرادی که تمایل به کار در هتل دارند می توان جلوی ضررهای احتمالی را بخوبی گرفت و باعث رونق کار هتل گردید . در این راستا می توان هنگام مصاحبه از نیروهای روانشناس و متخصص استفاده کرد.

ثبت نظرنظرات سایر کاربران
    Copyright @ 2011 HaeriGroup.All Rights Reserved
    / طراحی و پیاده سازی توسط گروه نرم افزاری مهام
    wit icon haerigroup log icon icon icon