نقش رنگها در صنعت هتلداری

نقش رنگها در صنعت هتلداری

۲۵۴

رنگ یک زبان جهانی است. رنگ احساسات را تحریک می‌کند. فرهنگ‌ها را شکل می‌دهد و پیش زمینه جهان ما را می‌سازد. صحبت در مورد رنگ موجب می‌شود که خصوصیات موسیقی و طبیعت و ویژگی‌های شخصیتی را به جا آوریم ورنگ بر خلاف سایر ملزومات دکوراسیون یک بعد انسانی دارد که نمی‌توان آن را نادیده گرفت.

در واقع رنگ می‌تواند حالتها را تغییر دهد، فضاهای خاصی به وجود آورد و روحیه ی انسان را بهتر کند و درعین حال جولانگاه خوب و امنی برای خلاقیت انسان است.
دیدن رنگ‌ها، استفاده از آنها و فضا سازی با پالت شخصی و دلخواه، زمینه آرامش بخشی را در زندگی روزانه ایجاد می‌کند. رنگ یکی از ملزومات باشکوه زندگی است. هتلی که غرق رنگهای مناسب باشد همیشه آرامش بخش است؛ اتاق‌های یک هتل با ترکیب جالب رنگها، بافت و ابعاد، زنده و زیبا می‌شود.طراحی شیک و منحصر به فرد دکوراسیون داخلی هتل می تواند یکی از عوامل موفقیت آمیز برای هتل به حساب بیاید . رنگها در این بین نقش روح فضای داخلی یک هتل را بازی می کنند و به آن فضا زندگی می بخشند .


توصیف رنگ

اگر به اهمیت استفاده از سایه و رنگ مایه‌های ساده پی ببرید استفاده از رنگها در طراحی و دکوراسیون داخلی هتل به تجربه ارزنده ‌ای بدل می‌شود. واکنش ما به رنگها می‌تواند از بعد احساسی یا علمی مورد بررسی قرار گیرد. کشف این مساله چگونه بر فضا تاثیر می‌گذارد کمک می‌کند تا دریابید چه چیزی حس بهتری در شما ایجاد می‌کند.


رنگ روی سطوح واحجام در هتل

اگر هتل به سطوح و احجام تقسیم شده باشد، سعی کنید که هر حجم یا سطحی را با ترفندی ظریف با رنگی عمل آورید. جایگزینی موثر رنگها در هر اندرونی موجب سادگی و شفافی در منطق بصری فضا می‌شود. این نوع فضاها بدون رنگ پردازی بی محتوا و آشفته به نظر می‌رسند.
رنگهای برجسته توان جذب دقت به هر نوع نمای خاص و عنصر معماری داخلی هتل را دارد، از قبیل طبقه بندی‌های مختلف، پارتیشن‌ها و غیره حتی می توانید زمان انتخاب، رنگ‌های قوی و متضاد اما مناسبی را به کار گیرید. مطمئن باشید که عناصر منتخب ویژه شما در دکوراسیون داخلی هتل مناسب ترین موارد برای برجسته شدن هستند.


اصول هماهنگی رنگها

پایدار ترین تئوری هماهنگی رنگ در دکوراسیون داخلی هتل عبارت است از اطمینان به اینکه رنگها در هر نوع رنگ بندی در بعضی ویژگی‌ها و خصائل با یکدیگر مشارکت دارند. به یاد داشته باشید که رنگها سه نوع ویژگی دارند:نام رنگ -ارزش رنگ درجه سیر و روشنی -میزان اشباع
حفظ برخی تشابه بین رنگها به شما این اطمینان را می‌دهد که رابطه‌ ای بین یکایک آنهاست که منجر به هماهنگ شدنشان می‌شود. پس ابتدا باید پایه هماهنگی ترکیب رنگها مهیا شود آنگاه برای برجستگی بصری لازم است که رنگهای نمایشی به آنها اضافه نماییم که این مهم برای سرزنده نمایاندن ترکیب رنگ و ممانعت از ملال آور شدنشان می‌باشد.شما می‌توانید عملاً هر یک از رنگها را با هم ترکیب کنید که نتیجه آن آفرینش ترکیب بندی فوق العاده چشمگیر و هم آهنگ خواهد بود.


سادگی را حفظ کردن

برای اجرای آسانترین و مطمئن ترین ترکیب بندی، اول اینکه فقط با دو رنگ بسیار نزدیک، مرتبط با یکدیگر کار کنید. دیگر اینکه برای برخی از فضاها و رنگهای یکنواخت استفاده از یک تک رنگ در رنگ بندی بجا و رویکردی صحیح در هتل ها به شمار می رود . برای مثال اگر درون لابی هتل مبلمان با رنگ کلی فضا همخوانی یکسان داشته باشند، این ترکیب خود جلب نظر می‌کند.
اغلب با وجود اینکه شما اسباب و اثاثیه را با هدف یکی کردن مبلمان با دکوراسیون هتل یکسان می‌نمایید حتمادر می‌یابید که با مقدار جورواجوری مبلمان بدقواره، که بیشتر به آنها اثاثیه می‌توان اطلاق کرد تا اشیاء ضروری برای فضای مورد نظر مواجه هستید. اصولی ترین راه آفرینش سادگی در دکوراسیون پس زمینه این اشیاء می‌باشد. طراحان و دکوراتورها این روش را برای دستیابی به ساختاری صحیح در دکوراسیون داخلی هتل خود بر می‌گزینند.


ترکیب بندی خنثی ولی یکنواخت

یک ترکیب بندی خنثی رویکردی محافظه کارانه و بدون اشتباه در آرامش یک فضای داخلی هتل می‌باشد که برای اشیاء برجسته تزیینی و کارهای هنری در فضا، زمینه ساز برجستگی و درخشش شده است. به یاری سادگی و نامرئی بودن پس زمینه، بدین معنی که پس زمینه بدون خودنمایی باعث نمایش اشیاءتزیینی و کارهای هنری شود، یک رنگ بندی خنثی واقعی در هتل هیچگاه نه سرد است نه گرم و به طور نسبی کلاً خنثی است، در بر گیرنده رنگریزه‌های سفید، سفید شیری و خاکستری خنثی بوده و آفریننده حال و هوای بسیار شیک و جدی در فضای هتل می‌باشد، احساس بر انگیخته شده بوسیله طراحی رنگ موجب آرامش، احساس وظیفه، گوشه گیری، ظرافت، تسلط پاکی، جدیت و خشکی است.


رنگ بندی‌های سرد و یکنواخت

در رنگبندی سرد و یکنواخت رنگها عبارتند از سبز-خاکستری-صورتی-خاکستری یا شیری سرد، یک فضای داخلی هتل با رنگبندی سرد یکنواخت بیشتر گرایش به آرامش و شیک و جدی می باشد . و برای پرهیز از یک فضای ناخوشایند و خشک ؛ روشن تر از یک فضای گرم یکنواخت خواهد بود. تجهیز مبلمان نقش مهمی را در آفرینش گرمای دلپذیر دارد چند قطعه مبل چشمگیرو خوش رنگ در فضای هتل می تواند برای تعادل نقش مهمی ایفاء کند.


رنگبندی گرم و یکنواخت

رنگبندی‌های گرم و یکنواخت رویکردی ساده در طراحی رنگ می‌باشند. رنگها می‌توانند خاکستری ، بژ و از مجموعه طیف رنگهای گرم نیز ‌باشند، زیر مجموعه رنگهای خاکستری گرم می‌توانند آفریننده فضایی دعوت کننده، دنج و آرامش بخش باشند.که معمولا برای رستورانهای هتل عالی است . حال فضایی مطلقاً گرم و یکنواخت می‌توانند بوسیله چند شیء برجسته با رنگ سرد از انواع تابلو و یا لوازم جانبی تزیینی تعادل و توازن رنگ فضا را کامل‌ نماید.


رنگبندی‌های متشابه یا همگن

رنگبندی‌هایی که به یکدیگر شباهت داشته و یا در چرخه رنگ همسایه یکدیگرند، متشابه نام دارند.
رنگبندی متشابه یا آنالوگ نسبتاً از نظر اجرا آسان می‌باشد و زمینه انعطاف پذیری و ایجاد هماهنگی با تعدادی از سایر تجهیزات مانند مبلمان مهیا می‌سازد. این نوع راهکار در رنگبندی بعنوان حلال مشکلات برای زمانی است که مجموعه‌ای رنگین از اثاثیه و مبلمان گلچین شده در هتل را می‌آزمایید.


رنگبندی‌های مکمل

رنگهای مکمل و یا متمم. آنهایی هستند که در چرخه معروف رنگها درست در مقابل یکدیگر قرار دارند. حال رنگبندی رنگ‌های مکمل اغلب بیشترین برجستگی و سرزندگی را دارا بوده و عملاً مشکل سازند و هرگونه چالش در داوری، انتخاب و بکارگیری به موقع این رنگها، موجب ایجاد رنگبندی نا هنجاری می‌شود. بنابراین مطالعه موفقیت آمیز نمونه‌های رنگبندی‌های مکمل لازم است، زیرا درک این موضوع که کدام یک از رنگها لازم و دیگری غیر لازم است حیاتی است. نهایت اینکه طراحی با رنگهای مکمل اغلب حاصلش هیجان، شادابی، انرژی و جنبش می‌باشد.که بیشتر برای فضاهای لابی و بخشهای کلوپ های ورزشی در هتل بسیار مناسب است .


رنگ وبافت

بافت ، عامل مهمی است که باعث زنده شدن رنگها می‌شود. در واقع برخی رنگها تنها در صورت قرار گرفتن در جنس و بافت مناسب می‌توانند هم نشینی زیبایی را ارائه دهند. مثلاً پارچه نخی سفید وچرم مشکی کاملاً با هم مناسب هستند. و این زمانی است که بافت و جنس پارچه نیز با زیبایی ظاهری آن هماهنگ باشد .


رنگ و نور

نور فراوان خوب و طبیعی یکی از بهترین عناصر در دکوراسیون داخلی در هتل است که می‌توانید روی آن مانور بدهید. در بعضی هتلها مشاهده می شود که احتیاج چندانی به اسباب اضافی دیگر برای تکمیل خطوط خوب معماری و سایه روشن‌های مناسب ندارد. نور مناسب شب در چنین فضایی، ترکیبی از چند نوع مختلف نور و درجه‌های متعدد آن است تا بتواند با فضای داخلی هتل ، سازگار شود. در نتیجه هالوژن، تنگستن و فلورسنت هم برای ایجاد نور مناسب و مفید هستند.


رنگ در معماری هتل

معماران و طراحان داخلی به هنگام طراحی، هتل را از نظر فرم، فضا،نور، رنگ، بافت مورد بررسی قرار می‌دهند، اما متأسفانه یکی از اجزایی که کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد رنگ است. برای اینکه تاثیرات رنگ از همان ابتدا مشخص شود، باید آنرا به عنوان یکی از اجزای تشکیل دهنده از همان ابتدا انتخاب نمود، نه اینکه بعداز اتمام طراحی، مبادرت به انتخاب آن کرد. لازم نیست که طراحی رنگ، چیزی به هزینه‌های ساخت و ساز و یا تعمیرات اضافه کند. باید برای این کار برنامه ریزی کنیم. بهترین راه این است که رنگ‌های نقاشی و سایر مصالح را به عنوان ترکیب ساده رنگ در نظر بگیریم. موفق ترین طراحی رنگ در فضای داخلی هتل باید در خور اهداف طراحی باشد و به آن واکنش نشان دهد. تناسب و تاثیر گذاری رنگ بر روند کار تاثیر بسزایی دارد .طراحی شامل موارد زیر است:

• هماهنگی با محیط
• جلب توجه
• تعدیل کردن فضا از نظر کوچک و بزرگ جلوه دادن آن
• تفکیک کردن و محدود کردن فضا
• جداسازی و تعریف فضا
• همسان و همگون کردن بافت فضا


رنگ و نماد

رنگ سفید نماد وجود مطلق و رنگ سیاه نماد اصلی تعالی و فراوجودی است . رنگ سفید به خصوص وقتی با نوعی خلوص، تفکر و سکوت همراه باشد، الهام گر نوعی بزرگی پاکی و اندیشه بالندگی است، ، لاجوردی‌ و رنگ‌های آبی‌فام عمق دارند که آدمی را به بی‌نهایت و به جهانی خیالی و دست نیافتنی می‌برند، رنگ آبی گستردگی و وسعت آسمان صاف را به یاد می‌آورد. نشانه صلح است و رنگ بی گناهی، نور آبی، کسانی را که بی قرارند، آرام می‌کند، آبی همواره متوجه درون است و جنبه‌های گوناگون روح آدمی را نشان می‌دهد، در فکر و روح او داخل می‌شود و با روان او پیوند می‌خورد، آبی معنی ایمان می‌دهد و اشاره‌ای است به فضای لایتناهی و روح. آبی سمبل جاودانگی است .تمامی این نمادها می توانند با رنگ در ضمیر انسانها جای گیرند پس به نسبت فضاهای متعدد در هتل می توانیم پذیرای مهمانان باشیم و از رنگ های متناسب در دکوراسیون داخلی هتل استفاده کنیم تا محیط را هر چه دلپذیرتر ، آرامتر ، شاد تر ، مهیا نمائیم .

ثبت نظرنظرات سایر کاربران
    Copyright @ 2011 HaeriGroup.All Rights Reserved
    / طراحی و پیاده سازی توسط گروه نرم افزاری مهام
    wit icon haerigroup log icon icon icon