مزایا و کاربردهای پیامک برای رستوران‌ها

مزایا و کاربردهای پیامک برای رستوران‌ها

۹۶

اداره کردن یک رستوران کار چندان راحتی نیست. گاهی تجارت شما رونق بسیاری دارد، تمام صندلی‌های شما پر شده است، زندگی در آشپزخانۀ شما جریان دارد و یک صف انتظار از مشتریان گرسنه شکل گرفته است. اما وضعیت گاهی برعکس این است. بعد از ظهر یک روز تعطیل را در نظر بگیرید.

اداره کردن یک رستوران کار چندان راحتی نیست. گاهی تجارت شما رونق بسیاری دارد، تمام صندلی‌های شما پر شده است، زندگی در آشپزخانۀ شما جریان دارد و یک صف انتظار از مشتریان گرسنه شکل گرفته است. اما وضعیت گاهی برعکس این است. بعد از ظهر یک روز تعطیل را در نظر بگیرید. آیا رستوران شما سوت و کور است؟ دوست دارید افراد بیشتری به سراغ شما بیایند؟ پیامک این فرصت را برای شما فراهم خواهد کرد. کافی است پیشنهادی برای مشتریان داشته باشید که نتوانند آن را رد کنند. این پیشنهاد پیامکی شما بلافاصله به دست مشتریان گرسنه خواهد رسید و ظرف مدت زمان کوتاهی، میزبان مهمانان بسیاری خواهید بود. چرا که هیچکس حاضر نیست یک پیشنهاد خوب را رد کند.

ساده بگوئیم: بازاریابی پیامکی یعنی سود بیشتر، مشتریان بیشتر و شهرت بیشتر برای رستوران شما… در ادامه بیشتر در مورد مزایا و کاربردهای پیامک برای رستوران‌ها صحبت کرده و بهترین راه استفاده از قدرت بالای بازاریابی پیامکی را مشخص می‌کنیم. پس اگر مسئولیت یک رستوران یا را به عهده دارید، پیشنهاد می‌کنیم ادامۀ این مطلب را مطالعه بفرمائید.


بازاریابی پیامکی چیست؟

به زبان ساده، بازاریابی پیامکی به معنی استفاده از پیامک با اهداف تبلیغاتی است. این یک روش ساده، موثر و کم‌هزینه برای رستوران‌ها محسوب می‌شود و به آنها اجازه می‌دهد از محبوبیت بالای پیامک برای افزایش سود و وفاداری بیشتر مشتریان خود استفاده کنند. رستوران‌ها می‌توانند کوپون پیامکی ارسال کنند، غذاهای ویژۀ خود را تبلیغ نمایند، رویدادهای جدید را به اطلاع مشتریان برسانند و …. همه و همه با ارسال پیامک.


چرا بازاریابی پیامکی برای رستوران شما مناسب است؟

هنوز در مورد تاثیر بالای پیامک مطمئن نیستید؟ ما در اینجا هفت دلیل می‌آوریم که چرا پیامک رسانۀ ایده‌آل یک رستوران‌ برای ارتباط با مشتریان است.

پیامک‌ شما با روی باز دریافت می‌شود. بگذارید این مساله را از همین ابتدا حل و فصل کنیم: با راه‌اندازی یک خبرنامۀ پیامکی، دیگر شما به افراد ناشناسی پیامک نخواهید داد که هیچ علاقه‌ای به تجارت شما ندارند. بلکه به مشتریانی پیامک می‌دهید که هم اکنون با رستوران شما آشنا هستند و غذاهای شما را دوست دارند. مشترکان پیامکی شما خودشان تصمیم گرفته‌اند و دوست دارند پیامک‌های شما را دریافت کنند. به همین خاطر است که پیامک‌های تبلیغاتی اینچنین تاثیرگذار هستند.

پیامک یک ابزار ارتباطی محبوب است. ارتباط پیامکی تبدیل به یک بخش روزانه از زندگی ما شده است و البته، بیشترین محبوبیت را در بین جوانان دارد – اکثریت جوانان به طور مرتب برای یکدیگر پیامک می‌فرستند. در واقع، پیامک معمول‌ترین روش ارتباط متنی بین جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله است. اما چرا این حقایق باید برای شما مهم باشد؟ زیرا این جوانان دقیقاً همان افرادی هستند که بیشتر از هر قشر دیگری به سراغ شما می‌آیند و با ارزش‌ترین مشتریان شما محسوب می‌شوند.

اکثر پیامک‌های تبلیغاتی خوانده می‌شود. ۹۷% از پیامک‌های تبلیغاتی توسط مخاطب باز شده و مشاهده می‌شوند. برای اینکه متوجه اهمیت این درصد بشوید، بد نیست بدانید که تنها ۱۰% از ایمیل‌های تبلیغاتی باز می‌شوند. بنابراین هیچ راه بهتری برای دسترسی داشتن به مشتریان وجود ندارد. زیرا با استفاده از پیامک مطمئن خواهید بود که پیغام شما توسط مشتری مطالعه می‌شود.

پیامک یک ارتباط آنی را میسر می‌نماید. نه تنها اکثر پیامک‌های شما خوانده می‌شوند؛ بلکه بلافاصله بعد از دریافت است که توسط مشتری باز می‌شوند. در واقع، ۹۰% از پیامک‌های ارسالی شما ظرف ۳ دقیقه مشاهده می‌شود! این یعنی داشتن یک ارتباط آنی که فرصت‌های جدیدی را هم در اختیار رستوران شما می‌گذارد. دقیقاً همین سرعت بالا است که به شما اجازه می‌دهد در زمان‌های خلوت تجارت خود، ظرف مدت کوتاهی، مشتریان جدیدی را به رستوران خود بکشانید.

پیامک ابزاری صمیمی برای ارتباط است. چرا ما تمام پیامک‌های خود را باز می‌کنیم؟ زیرا اکثر پیامک‌ها را از طرف دوستان، نزدیکان و خانوادۀ خود دریافت می‌کنیم. بر خلاف ایمیل یا تلفن، پیامک یک فضای شخصی و صمیمی به حساب می‌آید. وقتی که مشتری به دریافت پیامک‌های شما رضایت می‌دهد، شما را به عنوان یک دوست می‌بینید – یک رستوران با پرسنلی گرم و صمیمی.

گوشی موبایل همیشه همراه افراد است. پیامک به شما اجازه می‌دهد در هر زمان و مکانی به مشتریان وفادار خود دسترسی داشته باشید. امروزه گوشی‌های موبایل بخشی از وجود ما شده‌اند و همه‌جا آنها را همراه خود می‌بریم. اکثریت جوانان حتی با گوشی خود در دست به خواب می‌روند! به علاوه بر خلاف کپون‌های کاغذی، منوها، تراکت و … پیامک‌های شما در گوشی مخاطب ذخیره می‌شود و او می‌تواند در هر زمان و مکانی که بخواهد از آنها استفاده کند.

پیامک کم‌هزینه و مقرون به صرفه است. هزینۀ هر پیامک تنها چند ریال است و واقعاً یک سرمایه‌گذاری ارزشمند به حساب می‌آید. بسیاری از رستوران‌ها هزینۀ تبلیغ در رسانه‌های معتبر را ندارند. بعضی از آنها هم نیازی به تبلیغ خود ندارند – فقط می‌خواهند در زمان‌های خلوت و همچنین برای به دست آوردن وفاداری مشتری راهی پیدا کنند.


کاربردهای پیامک برای رستوران شما چیست؟

خب، تا اینجا متوجه شدیم که چرا پیامک برای تبلیغ یک رستوران‌ عالی است … اما دقیقاً چه چیزهایی را می‌توان به مشتری پیامک کرد؟ در جواب باید گفت که یک رستوران می‌تواند استفاده‌های بسیار متنوعی از پیامک داشته باشید. در اینجا ۷ روش خوب برای استفاده از پیامک را برای شما می‌آوریم. با استفاده از این روش‌ها مطمئن می‌شوید که مشتریان باز هم به سراغ شما خواهند آمد.

تبلیغ رستوران: شما می‌توانید با استفاده از پیامک به تبلیغ رستوران خود بپردازید. کافی است یک پیامک به محدودۀ فعالیت خود ارسال نمائید و از مخاطبان بخواهید به اشتراک پیامکی شما بپیوندند. البته بهتر است این نوع تبلیغات محدود باشد، زیرا ارسال مکرر پیامک‌های تبلیغاتی بدون گرفتن اجازۀ مخاطب می‌تواند باعث ایجاد مزاحمت شود.

کوپن پیامکی: شما با ارسال یک کوپن پیامکی مشتریان را تشویق می‌کنید که باز هم به سراغ شما بیایند. حتی می‌توانید آنها را ترغیب کنید تا دوستانشان را نیز همراه خود بیاورند. کافی است از مشترکان خود بخواهید با نشان دادن پیامک شما یک تخفیف یا هدیۀ ویژه از طرف شما دریافت کنند.

فست‌فود پیامک – با نشان دادن این پیامک نوشیدنی خود را مهمان ما باشید.
تخفیف‌های مهلت‌دار: با ارسال تخفیف‌های مهلت‌دار می‌توانید مشتریان بیشتری را در ساعات خلوت به سمت خود جذب کنید و به این ترتیب تجارت خود را دوباره به جریان بیندازید. بهتر است مهلت این تخفیف‌ها را با توجه به ساعات شلوغی و خلوتی رستوران خود مشخص کنید تا به این ترتیب در تمام روز مشتریان خود را داشته باشید.

پیتزا پیامک – تا ساعت ۶ امروز ۱۰% تخفیف شامل حال شما خواهد شد.
غذای مخصوص سرآشپز: آیا برای روزهای هفته غذاهای ویژه‌ای در نظر گرفته‌اید؟ با یک پیامک می‌توانید این آیتم‌ها را به اطلاع مشتریان برسانید و به این ترتیب آنها را وسوسه کنید تا برای امتحان کردن این بشقاب‌های ویژه به سراغ شما بیایند.

رستوران ایتالیایی پیامک – غذای مخصوص سرآشپز: فیله مینیوم با سس فلفل
رویدادها: در مواقعی قرار است یک رویداد ویژه همچون موسیقی زنده در رستوران خود داشته باشید. پس بهتر است تمام مشتریان خود را از این موضوع مطلع کنید تا بیشترین بهره را از آن ببرید. جای هیچ شکی نیست که برای این منظور پیامک بهترین و موثرترین ابزار شما خواهد بود.

رستوران سنتی پیامک – غذای خود را همراه با موسیقی زنده میل کنید: جمعه ساعت ۷ – ۱۰
مسابقۀ پیامکی: همۀ مردم دوست دارند در یک مسابقه شرکت کنند و شانس برنده شدن یک جایزۀ خوب را داشته باشند. با برگزاری یک مسابقۀ پیامکی می‌توانید مشتریان را درگیر کنید و افراد جدیدی را به لیست مشترکان خود اضافه نمایید.

خانۀ استیک پیامک – شما با موفقیت وارد مسابقه شدید. برندۀ شام ۴ نفره به زودی اعلام می‌شود.
نظرسنجی: نظرسنجی نه تنها باعث درگیر شدن بیشتر مشتری با رستوران شما می‌شود، بلکه کمک می‌کند تا از نظرات آنها مطلع شوید و کیفیت کار خود را بهبود بخشید. از مشتریان بخواهید که غذاهای مورد علاقۀ خود را انتخاب کنند، دربارۀ خدمات و غذاهای شما نظر بدهند، پیشنهاد بدهند که چه آیتم جدیدی به منوی شما اضافه شود و …

کافه رستوران پیامک – چه میلک‌شیک جدیدی را اضافه کنیم؟ ۱. توت‌فرنگی ۲. کیت‌کت ۳. بادام‌زمینی
چگونه یک خبرنامۀ پیامکی داشته باشید؟

تا اینجا فهمیده‌ایم که چرا باید پیامک بفرستیم، اشتراک پیامکی چیست و کاربردهای پیامک چه می‌تواند باشد… اما شاید مطمئن نباشید که ارائه یک اشتراک پیامکی چگونه است؟ نگران نباشید، جمع‌آوری یک لیست اشتراک اصلاً کار سختی نیست.


کلمۀ کلیدی و خط اختصاصی

در ابتدا شما باید یک کلمۀ کلیدی را برای خود ثبت کنید. مشتریان می‌توانند با استفاده از این کلمۀ کلیدی به اشتراک شما بپیوندند. این کلمه باید به راحتی در یاد مخاطب بماند و نمایانگر رستوران شما باشد. پس بهتر است یک کلمۀ ساده و جذاب انتخاب کنید (یا حتی برای راحتی بیشتر مشتری یک عدد را به عنوان کلمۀ کلیدی خود برگزینید). برای مثال، اگر که نام رستوران شما “خانۀ استیک پیامک” است، یک کلمه مثل “استیک” یا “پیامک” برای شما مناسب خواهد بود. پس از تنظیم این کلمۀ کلیدی کافی است از مشتریان خود بخواهید آن را به خط اختصاصی شما ارسال کنند.


تشویق به عضویت

اکنون که شما کلمۀ کلیدی خود را در اختیار دارید، باید به مشتریان دلیلی هم برای عضویت بدهید. درست است که برخی از مشتریان به خاطر این به خبرنامۀ شما می‌پیوندند که رستوران شما را دوست دارند و می‌خواهند اخبار و پیشنهادات شما را دریافت کنند. اما لازم است تلاش کنید تا بیشترین تعداد مشترکان را بدست آورید – زیرا هر چقدر لیست شمارۀ شما بزرگتر باشد، سود شما از این طریق بیشتر خواهد بود. بنابراین باید آن دسته از مشتریان که در مورد اشتراک شما تردید دارند را هم جذب کنید. یک مشوق کوچک می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بروی این افراد داشته باشد. در اینجا سه راه تشویق مشتری را برای شما می‌آوریم.

تخفیف در ازای اشتراک: مطمئناً مشتریان شما دوست دارند در آینده پیشنهاد‌های شما را دریافت کنند. اما اینکه در همان لحظه از شما یک تخفیف دریافت کنند انگیزۀ بسیار بسیار بیشتری برای عضویت در آنها ایجاد خواهد کرد. بنابراین می‌توانید برای کسانی که عضو خبرنامۀ شما می‌شوند یک تخفیف خوب در نظر بگیرید.
دوست دارید شام را با ۱۵% تخفیف نزد ما باشید؟ کافی است کلمۀ “استیک” را به خط ...ارسال کنید و در خبرنامۀ پیامکی ما عضو شوید.
هدیه در ازای اشتراک: هیچکس نمی‌تواند در مقابل وسوسۀ دریافت یک هدیه رایگان مقاومت کند. بنابراین شما می‌توانید در ازای عضویت در اشتراک خود به مشتریان یک پیش غذا، نوشیدنی، سالاد یا دسر رایگان هدیه دهید.
دسر را مهمان ما باشید! کافی است کلمۀ “پاستا” را به خط ...ارسال نمایید تا این هدیه و سایر پیشنهادات ما را دریافت کنید.
برگزاری مسابقه: یک راه خوب دیگر برای جمع‌آوری اشتراک، برگزاری مسابقه است. یک جایزۀ خوب برای این مسابقه در نظر بگیرید و این را هم فراموش نکنید که به مشتریان اطلاع دهید با شرکت در این مسابقه به خبرنامۀ پیامکی شما اضافه می‌شوند.
یک شام رایگان برای ۴ نفر! کافی است کلمۀ “استیک” را به خط ...ارسال کنید تا هم به خبرنامه ما بپیوندید و هم شانس برنده شدن این شام را داشته باشید.
چگونه خبرنامۀ پیامکی خود را تبلیغ کنید؟
هرچقدر هم که مشوق شما برای مشتریان جذاب باشد، باز هم قرار نیست تا وقتی که مشتری در مورد این خبرنامه و مزایای آن اطلاع پیدا نکند به عضویت اشتراک شما در آید. پس باید در هر جایی که می‌توانید این خبرنامه را تبلیغ کنید و مشتریان را از وجود آن مطلع کنید. بهتر است در این تبلیغات یک درخواست مشخص از مخاطب داشته باشید. این یعنی مستقیماً از او بخواهید با ارسال یک کلمه به خط شما عضو خبرنامه شود و پیشنهادات شما را دریافت کنید. همچنین خوب است اگر به مشتری بگویید که در ماه چه تعداد پیامک برای او ارسال خواهید کرد. نکته آخر اینکه باید سعی کنید مزایای خبرنامۀ پیامکی خود را به وضوح برای مخاطب بیان کنید تا او یک دلیل خوب برای عضویت داشته باشد. در واقع چالش اصلی در تبلیغ خبرنامۀ پیامکی این است که به مشتری نشان دهید کلیّت این موضوع چقدر ساده است.


کجا این خبرنامه را تبلیغ کنید؟

برای اینکه بیشترین بازخورد را نسبت به بازاریابی پیامکی داشته باشید، باید در هر جایی که می‌توانید به تبلیغ خبرنامۀ خود بپردازید. پس سعی کنید در تمام تبلیغات خود از مشتری دعوت کنید تا به اشتراک پیامکی شما بپیوندند. در ادامه لیستی از مکان‌های مختلفی می‌آوریم که برای تبلیغ این اشتراک پیامکی مناسب هستند.

-منوی رستوران
-رسید مشتریان
-علامت‌های پنجره
-وب‌سایت رستوران
-شبکه‌های اجتماعی
-تبلیغات اینترنتی
-داخل رستوران
-روزنامه و مجله
-رادیو


روش‌های دیگری برای تبلیغ خبرنامه

درست است که تعیین یک کلمۀ کلیدی بهترین و ساده‌ترین راه عضوگیری برای خبرنامۀ پیامکی است، اما تنها راه اینکار نیست. بلکه این امکان هم وجود دارد که خودتان شمارۀ مشتریان را جمع‌آوری کنید و آنها را به لیست اشتراک خود اضافه کنید. در ادامه دو روش خوب برای جمع‌آوری شماره را به شما معرفی می‌کنیم.

از پیشخدمت‌های خود برای یک ارتباط صمیمی استفاده کنید. شما می‌توانید از پیشخدمت‌های خود بخواهید به مشتریان یک پیشنهاد ویژه برای عضویت بدهند (مثلا ۲۰% تخفیف). کافی است بعد از صرف وعدۀ غذایی و قبل از پرداخت صورت‌حساب از آنها دعوت به اشتراک کنند.

شاید علاقه داشته باشید در خبرنامۀ پیامکی رستوران ما هم عضو شوید. با عضویت در این خبرنامه هم پیشنهادهای ما را از طریق پیامک دریافت می‌کنید و هم ۱۰% از مبلغ شام امشب را مهمان ما هستید.
کارت و شمارۀ مشتریان خود را در یک صندوق دریافت کنید. شما می‌توانید یک صندوق در رستوران خود قرار دهید و از مشتریان بخواهید کارت یا شماره تلفن خود را درون آن بیندازند تا شانس برنده شدن یک جایزۀ خوب را داشته باشند.

کارت یا شمارۀ خود را درون صندوق بیندازید تا هم شانس برنده شدن یک کارت هدیۀ ۱۰۰ هزار تومانی را داشته باشید و هم پیشنهادهای ویژۀ ما را از طریق پیامک دریافت کنید.

ثبت نظرنظرات سایر کاربران
    Copyright @ 2011 HaeriGroup.All Rights Reserved
    / طراحی و پیاده سازی توسط گروه نرم افزاری مهام
    wit icon haerigroup log icon icon icon