مدیریت بر درآمد ها در هتل ها

مدیریت بر درآمد ها در هتل ها

۱۹۳

مدیریت بر درآمد (Hotel Revenue Management) مفهوم جدیدی است که در هتل استفاده میشود و شاید کمتر مدیر هتلی باشد که بااین مفهوم آشنایی داشته باشد . مدیریت درآمد ها در هتل ها بر اساس پیش بینی تقاضا و تخصیص موجودی اتاق ها بر اساس کشش قیمتی جهت بالا بردن سود و درآمد در هتل ها تاکید دارد .

مدیریت بر درآمد های به معنی فروش پایین ترین قیمت برای امروز و قیمت بالاتر برای فردا نمیباشد بلکه به معنای فروش پایین ترین قیمت برای امروز اگر و تنها اگر انتظار فروش به قیمت بالاتر را نداشته باشید میباشد . اجازه دهید ابتدا یک تعریف جامع از مدیریت درآمد ها داشته باشیم .

مدیریت بر درآمد های هتل به معنای : به معنای فروش اتاق مناسب به مشتری مناسب در زمان مناسب با قیمت مناسب در کانال توزیع مناسب با نرخ تخفیف مناسب میباشد.

مسلما تشریح کامل و دقیق مبحث مدیریت درآمد ها در هتل در یک مقاله نمیگنجد تمت سعی میکند شما را با مفهوم ان بیشتر آشنا کنم . برای اولین بار این عمل تجاری دقت بفرمایید عمل تجاری و نه حسابداری چرا که مربوط به سیاست های فروش است و محاسبه آن با واحد فروش هتل میباشد در خطوط هواپیمایی به انچام رسید و همچنان ادامه دارد . شاید شما هم تجربه خرید بلیط از خطوط هواپیمایی خارجی را داشته باشید به عنوان مثال اگر ۶ ماه قبل از پرواز خرید نمایید ۶۰ درصد تخفیف دارید و این درصد با نزدیک تر شدن به زمان پرواز کاهش میباید اما خطوط هواپیمایی چگونه این درصد ها را محاسبه مینمایند ؟

محاسبه این درصد ها که در چه زمانی به چه میزانی تخفیف منظور گردد بر اساس عوامل مختلفی است یکی از این عوامل کشش قیمتی تقاضا در بازار است. براساس قانون تقاضا، با کاهش قیمت یک کالا مقدار تقاضا برای آن افزایش می یابد. کشش قیمتی تقاضا مقدار تغییر تقاضا را نسبت به تغییر قیمت اندازه گیری می کند. وقتی مقدار تقاضا در مقابل تغییرات قیمت واکنش بسیار زیادی از خود نشان می دهد، می گوییم تقاضا با کشش (پرکشش) است. وقتی مقدار تقاضا در مقابل تغییرات قیمت واکنش بسیار کمی از خود نشان می دهد، می گوییم تقاضا بی کشش (کم کشش) است.

عامل دیگری تاثیر گذار محاسبه قیمت تمام شده اتاق و از دیگر عوامل به پیش بینی فروش بر اساس سنوات گذشته با توجه به تغییرات محیط بیرونی است . در اینجا چند مفهوم خود نمایی میکند که ما ناچاریم آن ها تبدیل به عوامل محاسباتی نماییم.
-ADR : که مخفف Average Daily Rate میباشد به معنای نرخ متوسط روزانه میباشد منظور از ADR و یا نرخ متوسط روزانه ، میانگین نرخی است که برای هر اتاق در یک روز محاسبه شده است . این رقم از تقسیم درآمد واقعی روزانه کل اتاق ها بر تعداد آن محاسبه میشود . بدین ترتیب مشخص میشود اتاق ها فروخته شده با چه نرخ متوسطی به فروش رفته است.

-Occupancy : که معمولا به درصد ثبت میشود و منظور از ان درصد اشغال اتاق ها است .

-RevPar : که مخفف کلمه انگلیسی (revenue per available room) به معنای درآمد برای هر اتاق میباشد و از حاصل ضرب ADR در Occupancy بدست میاید .


گاهی مواقع اگر اتاقی نفروشید بهتر از فروش آن به قیمت پایین تر است در مدیریت بر درآمد ها درآمد برای هر اتاق از قبل مشخص میشود تا مدیران فروش بتوانند بر اساس کشش بازار نرخ های خود را تنظیم نمایند مفاهیمی همچون ;
-TREVPAR : مجموع درآمد برای هر تاق موجود
-TREVPEC : مجموع درآمد از هر مشتری یا بخش بازار
-GOPPAR : سود خالص از هر اتاق
-REVPAM : درآمد از سمینارها و جشن ها در دوره های مشخص
-REVPASH : درآمد بر اساس ساعت برای هر صندلی موجود در واحد اغذیه و نوشابه

و بسیاری دیگر از مفاهیم شناخته شده مدیریت بر درآمد ها میباشد . فراموش نکنید مدیریت بر درآمد یکی از بهترین و قوی ترین ابزاری است که شما را در تعیین نرخ گذاری ، تخصیص موجودی اتاق بر اساس درصد تخفیفات اعلامی به بخش های مختلف بازار میباشد . نیک میدانم که این مقاله شاید یک صدم آنچه این فن تجاری ارزشمند در اختیار شما قرار میدهد را توضیح داده ام اما هدف تشریح کامل مدیریت در درامد ها را نیز نداشته ام . امیدوارم این مقاله جرقه ای باشد تا در این مورد بیشتر تحقیق نمایید و آن را جدی بگیرید.

ثبت نظرنظرات سایر کاربران
    Copyright @ 2011 HaeriGroup.All Rights Reserved
    / طراحی و پیاده سازی توسط گروه نرم افزاری مهام
    wit icon haerigroup log icon icon icon