لزوم برند سازی در صنعت رستوران‌داری

لزوم برند سازی در صنعت رستوران‌داری

۶۹

گستردگی بازار غذا در ایران موجب شده تا توجه‌ها به این مساله روز به روز افزایش پیدا کند، به طوری که در اواخر اردیبهشت سال جاری پردیس دانشگاه تهران میزبان فعالان صنعت رستوران‌داری کشور بود تا درباره نقش تدوین استراتژی و برنامه‌های برندینگ در توسعه و رشد بازار رستوران و فست‌فودها و همچنین اهمیت رستوران‌های ارتقادهنده سلامت در توسعه بازار و برند هم‌اندیشی و نقشه راه اولیه‌ای ترسیم شود.

صنعت رستوران در ایران بسیار بکر است که برخلاف صنعت گردشگری تا کنون در آن فعالیت عملی نشده است.با آنکه غذا مساله مهمی در زندگی روزمره ما ایرانی‌ها به شمار می‌آید، اما نسبت به آن نوعی بی تفاوتی داریم و با این صنعت که در دنیا لوکس، متنوع و پیچیده است، عمیق برخورد نمی کنیم. متاسفانه در ایران تنوع فعالیت رستوران‌ها تا حدودی کم است؛ به این صورت که در ایران اگر به ۵۰ رستوران بروید، دقیقا ۵۰ منوی مشابه مشاهده می‌کنید، در حالی که بعید است در ایتالیا، چین و یا سایر کشورها در دو رستوران نزدیک به هم، دو منو مشابه ببینید.

یکی از مهم‌ترین مسائل در این صنعت تنوع غذا هاست که باید برای بهبود کیفیت این بازار پر سود به آن توجه کرد. نکته دیگر این است که در حال حاضر چند صدهزار رستوران و فست فود بدون برند و نشان تجاری در سراسر کشور وجود دارد. برندسازی یکی از اقداماتی است که باید در صنعت رستوران‌داری لحاظ شود. در ایران همه رستوران‌ها برای خودشان کار می‌کنند. متاسفانه رستوران‌های زنجیره ای در ایران بسیار کم هستند.

اگر برای ساماندهی این مراکز اقدامات جدی صورت گیرد، می‌توان درآمدهای بسیار بالایی حتی نسبت به صنعت گردشگری کسب کرد یا اگر اینطور نباشد، حداقل صنعت رستوران‌داری به صنعت گردشگری کمک کند. برند برای یک رستوران در واقع تضمین کیفیت خدماتی است که مشتری استفاده می‌کند. کار رستوران‌داری عشق، علاقه و پشتکار می‌خواهد و اوج کار فعالان این حرفه در ایام تعطیلات عمومی کشور است. این یک ویژگی خاص این کسب و کار است. از طرف دیگر، خدمات دادن در این حرفه حساسیت خاص خودش را دارد و خیلی مهم است که مشتری از خدمات و کیفیت آن راضی باشد. در نتیجه برند سازی در صنعت رستوران‌داری ایران یکی از بزرگ‌ترین اهداف این بازار پر سود است.

ثبت نظرنظرات سایر کاربران
    Copyright @ 2011 HaeriGroup.All Rights Reserved
    / طراحی و پیاده سازی توسط گروه نرم افزاری مهام
    wit icon haerigroup log icon icon icon