طراحی و حفاظت از ساختمان هتل Design and maintenance of buildings :

طراحی و حفاظت از ساختمان هتل Design and maintenance of buildings :

۱۰۰

رفع کردن هر گونه ترک ، شیار ، شکاف در محل نگهداری غذا و نواحی اداری ساختمان به وسیله ساخت مناسب یا تعمیرات ، زیرا یک سطح محکم ، ضد آب ، صاف راحت تر تمیز و نگهداری می شود .

-ساخت مناسب ساختمان به وسیله بلوک بتونی ، بلوک ریختنی یا دیوار های آجری میزان ترک ها و منافذ را از نظر پناه حشرات یا دسترسی بدان توسط حشرات را کاهش می دهد .
-تمام قسمت های تهیه و نگهداری غذا باید به راحتی قابل تمیز کردن باشند .
-کابینت ها و وسایل ثابت آشپزخانه روی دیوار یا کف محکم نصب و درزگیری شوند ( یا در صورت ایجاد فاصله از کف حداقل ۱۰ سانت فاصله گرفته شود )
-وسایل آشپزخانه ای که ۵ / ۲ - ۵ سانت بالاتر از سطح یا حدود ۵ / ۰ سنات ( ۱ / ۴ اینچ ) از دیوار نصب می شوند ، تمیز نگه داشتن اطراف آن خیلی مشکل بوده و پیوسته فضای مناسبی برای جذب خزندگان و سوسک ها و دیگر آفات است .
-دستگاه های دستی تهیه غذا مثل چرخ گوشت ها ، میکسر ها و ... به نحوی قرار داده شوند که فضای مناسب برای پاکسازی آن ها وجود داشته باشد و در غیر اینصورت ترک ها وشیار ها و فاصله های نامناسب باعث ایجاد فضایی برای تخم گذاری حشرات خواهد بود .
-ظروف آشپزخانه باید روی طبقه ها قرار گرفته شوند و همیشه بین طبقه ها و دیوار فضایی برای بررسی و تمیز کردن موجود باشد ، اندازه مناسب ۴۶ سانت یا ۱۸ اینچ از زمین و ۴۶ سانت یا ۱۸ اینچ از دیوار می باشد که طبق استاندارد بین المللی قانون ۱۸ اینچ پاکسازی نامیده می شود .
-مطمئن بودن از اتصال محکم درها و پنجره ها و تمام درها و پنجره ها شیشه داشته و گوشه ای شکستگی در آن دیده نشود .
-در ها باید به طرف خارج باز شوند و همیشه محیط اطراف ساختمان از نظر شرایط اقلیمی جهت انتخاب نوع ساخت مصالح در نظر گرفته شود .
-مکان های حمل و نقل و نگهداری غذا باید محفوظ از ورود جوندگان و پرندگان باشد ذکر این نکته جالب است که موش می تواند از فضایی کمتر از ۱ / ۴ اینچ یا ۵ / ۰ سانت و راسو از فضایی کمتر از ۱ / ۲ یا ۵ / ۱ سانت وارد شوند .
-اضافات مواد غذایی یا زباله ها در مکان های مناسب دفع زباله ، روزانه تخلیه شوند .
-اجرای یک برنامه روزمره جهت پاکسازی متناسب با قسمت مورد نظر الزامی است به عنوان مثال قسمت ها نیاز به پاکسازی روزانه و بعضی نیاز به پاکسازی هفتگی دارند لذا برنامه پاکسازی اتفاقی نباشد .
-در اجرای پروژه ساخت ساختمان از متخصصین مشاور در طراحی ، کارشناسان مربوطه آن مؤسسه و مشاورین انتخاب مصالح از نظر پیش بینی برنامه بهداشت استفاده شود .
- آموزش افراد جهت بهداشت صحیح : در اکثر موارد پرسنل ، پاکسازی وسایل استفاده شده در قسمت قصابی گوشت را به دست فراموشی سپرده و مجدد در برنامه های بعدی از آن ها استفاده می کنند .
-در آشپزخانه های صنعتی که از تسمه نقاله برای انتقال مواد استفاده می شود دیده شده که پرسنل از این وسیله نیز استفاده کرده بنابر این باید پاکسازی آن پیوسته مد نظر قرار گیرد .
-به عنوان مثال در یک قسمت از تهیه غذا مدیر قسمت تصمیم به بستن درب خروجی آن قسمت گرفته و جهت انجام این امر با برداشتن دستگیره درب ورودی و قفل کردن آن اقدام به این امر نموده و لذا سوراخ درب فاقد دستگیره منفذ گیری نشده و بدین وسیله منفذی به قطر ۴ سانت به طرف خارج باز مانده و هوا از درون این منفذ به اتاق بسته کشیده شده و لذا هوای کثیف و آلوده به وسیله جریان به داخل اتاق راه پیدا کرده و لذا عمر مفید مواد غذایی موجود در انبار کاهش یافته و بعث فساد مواد و ضرر هزینه و یا ایجاد مسمومیت غذایی مشتریان و نارضایتی آنان می شده است و زمانی این مشکل آشکار شد که هزینه سنگین دفع آفات و دور ریز مواد اولیه را باعث گشت لذا موارد خیلی کوچک باعث مشکلات بزرگ می گردد .
-بررسی منظم شیشه های ساختمان ، درزگیری محکم لوله ها ، خطوط فاضلاب و دیگر منافذ در دیوارها و کف ها مانع از ورود آفات می شوند .
-محیط خارج ساختمان نشانگر اولین تصور از عملکرد شما در اذهان عمومی است .
-چمن ها باید پیوسته کوتاه نگه داشته شوند ، بوته ها و درخچه ها مرتب هرس شده و راه سنگ فرش یا مفروش اتصال به ساختمان مرتب پاکسازی شود .
- پاکسازی مناسب باعث کاهش یا محدود کردن پناهگاه های آفات است .
-غیر اندود کردن گودال ایجاد شده در بالا رشد علف های هرز را به مدت کوتاه به تعویق می اندازد .
-جهت کاهش حشرات و آفات پناه گرفته ، علف های هرز زیر نرده ها یا دیگر حصارهای اطراف ساختمان با انواع سموم مناسب کنتر ل شوند .
- پاکسازی همه بازمانده ها و آشغال ها ، نگهداری تجهیزات و وسایل در طبقات با حداقل ۱۸ اینچ یا ۴۶ سانت بالاتر از سطح زمین یا روی سطوح مشخص برای کاهش آفات و حشرات مضر .
-مواد اضافات مواد غذایی در بشکه یا صندوق های محفوظ که مرتب و مداوم تخلیه می شود نگهداری شوند . ظروف زباله باید بالاتر از سطح زمین روی سطح یا سطوح مشخص قرار داده شوند .
- شیب دادن سطح زمین به اندازه مناسب برای خشک شدن بهتر ، عدم شیب دهی مناسب سطح اطراف ساختمان جهت خشک شدن باعث گسترش مکان های تخم ریزی برای حشرات ( سوسک ها و موریانه ها ) و میکرو ارگانیسم ها ( نظیر قارچ های تخریب کننده چوب ) می شود .
- روشنایی ها در یک فاصله مشخص از ساختمان نصب شود که کمک به جذب حشرات به طرف منبع نور کرده و از درها و پنجره های ساختمان دور شوند .
-در اینجا هر مدیر موظف به دادن اطلاعات و ایجاد علاقه در مورد پاک سازی در محیط کار به پرسنل می باشد .
-توجه به این نکته جالب است که : مدیریت مناسب هزینه بردار است ، اما پاکسازی ضعیف هزینه بیش تری در بر دارد .
-کنترل کیفی محصولات غذایی در گرو انجام پاکسازی روزانه مناسب می باشد .
-به هیچ وجه جایگزینی مناسبی برای پاکسازی و هیچ توجیهی برای عدم انجام پاک سازی وجود ندارد .

ثبت نظرنظرات سایر کاربران
    Copyright @ 2011 HaeriGroup.All Rights Reserved
    / طراحی و پیاده سازی توسط گروه نرم افزاری مهام
    wit icon haerigroup log icon icon icon