طبخ غذای سالم

طبخ غذای سالم

۷۶

ویژگی یک غذای خوب رعایت کامل اصول بهداشتی و نحوه طبخ آن می باشد.غذا باید با روشی طبخ شود و به میزانی پخته یا سرخ شود که ارزش غذایی مواد آن از بین نرود و پس از آن، طعم و مزه خوشایندی داشته باشد.

متخصصین تغذیه : غذا را می توان کم خورد اما از کیفیت آن نمی توان کم کرد. یعنی کیفیت و نوع تک تک موادی که در تهیه و پخت غذا استفاده می شود مهم می باشد و سلامت و بهداشت داخلی بدن در استفاده از موادغذایی با کیفیت تضمین می گردد به همین لحاظ باید به نوع و مرغوبیت موادی که برای تهیه غذا مورد استفاده قرار می گیرد مانند، نوع روغن، گوشت، برنج و سبزیجات توجه خاص نمود تا هم با کیفیت باشد و هم تازه!

– به میزان پخت یا سرخ شدن غذاها باید توجه نمود تا با گرفتن حرارت بیش از اندازه ، خواص آن ها تبدیل به زیان نگردد. پختن یا سرخ کردن غذاها حد و مرز مشخصی دارد و از روش معینی پیروی می نماید. غذاهایی که خارج از اصول طبخ و تهیه می شوند برای سلامت بدن مضر می باشند.

– روغن سرخ کردنی تا موقعی قابلیت مصرف دارد که رنگ آن روشن و براق باشد و تکه های سوخته شده مواد غذایی در آن پدید نیاید. بنابراین از خوردن مواد غذایی که در روغن های سیاه و سوخته سرخ شده اند جدا خودداری نمایید.

– استفاده از ظروف پلاستیکی برای تهیه غذا یا مصرف آن صحیح نیست به ویژه اگرآن ظرف حرارت هم ببیند. زیرا هنگامی که غذا وارد ظروف پلاستیکی و یکبار مصرف می شود، مقداری از مواد شیمیایی ظرف وارد غذا و از آن جا وارد بدن ما می شود که این عمل با درصورت گرم بودن غذا یا حرارت دادن ظروف افزایش می یابد.

– غذاها را به جای نگهداری در ظروف پلاستیکی در ظروف شیشه ای نگهداری کنید.

– از منجمد شدن میوه و سبزجاتی که به صورت خام خورده می شوند خودداری نمایید.

ثبت نظرنظرات سایر کاربران
    Copyright @ 2011 HaeriGroup.All Rights Reserved
    / طراحی و پیاده سازی توسط گروه نرم افزاری مهام
    wit icon haerigroup log icon icon icon