ضرورت وجود بهداشت در محل آماده سازی وپخت خوراک

ضرورت وجود بهداشت در محل آماده سازی وپخت خوراک

۹۵

ضرورت وجود بهداشت در محل آماده سازی و پخت خوراک : توجه نداشتن به مسائل بهداشتی در محیط تهیه خوراک می تواند مشکلات عدیده ای را برای پرسنل پیش بیاورد و باعث عدم رضایت در مشتریان شود که در نهایت منجر به ورشکستگی می شود.

می توان از فضای بیرون آشپزخانه یا رستوران شروع کرد چراکه تمیزی ورودی مشتری می تواند تاثیر بسیار زیادی بر روی دیگاه مشتری بگذارد و احساس اعتماد به فضایی را که میخواهد از آنجا خوراک تهیه کند را در مشتری ایجاد کند.که البته این ممکن نیست مگر با نظافت فضای بیرونی و مناسب کردن ورودی ؛ جلوگیری از تجمع زباله در جلوی رستوران ، شستشوی جلوی رستوران و توجه به تمیزی آن.

-جمع آوری آبهای سطحی جمع شده و مصرف آنها در آبیاری فضای سبز بهترین راه بهینه سازی مصرف آبهای سطحی می باشد .
-از طرفی همیشه شبکه سیفون و فاضلاب ها از جهت بازگشت نداشتن به فضای بهداشتی و مکان مورد نظر باید کنترل شود .
-پیوسته مشاهده می شود که مقدار کمی از غذای باقیمانده در ته سطل های زباله و جعبه های مخصوص آشغال باقی مانده که این خود مکان مناسبی جهت تغذیه و رشد میلیون ها میکرو ارگانیسم ، آفات و حشرات شده است
در این وضعیت با استفاده از یک کاردک مناسب می توان تکه های چسبیده مواد را به سطل های زباله را جدا کرده و با شستن و ضد عفونی کردن آن باعث متلاشی شدن چرخه حیات و از بین بردن حشرات شد.
- بهتر است بدانیم که طی تحقیقات انجام شده یک مگس به تنهایی قادر به حمل ۵/۶ میلیون باکتری است که تعداد زیادی از آنها می تواند بیماری زا باشد .

-باکتری ها همچون دیگر موجودات زنده برای حیات با بحران مقابله می کنند ، آنها باید مواد غذایی و حرارت ایده آل برای رشد داشته باشند . باکتری ها راهی برای انتقال از محیطی به محیط دیگر یا از انسان به انسانی دیگر را نداشته و لذا باید توسط ناقلین به محیط یا فرد دیگر انتقال داده شوند . حال با قطع کردن راه انتقال به راحتی جلوی تکثیر و گسترش آن ها گرفته می شود .

و شرط آن یک برنامه پاکسازی مناسب و خوب که شامل یک متد بهداشتی پیشرفته از شستن ، آبکشی ، پاکسازی در همه ابزار و وسایل و تجهیزات آشپزخانه ، بعد از استفاده مهیا است .

با یک برنامه ریزی مناسب برای نظافت می توان به آشپزخانه ای بهداشتی دست پیدا کرد که با این برنامه و شرح وظایف مخصوص کارکنان بر اساس برنامه کاری می توانیم به آن دست پیدا کنیم . بعنوان مثال :
۱ : جمع آوری آشپزخانه ، آب پاشی ، شستن ، شستن سطل زباله یکبار در هفته
۲ : نظافت توالت ها روشویی ها ، کف ها ، سینک و خشک کردن آنها یکبار در روز
۳ : نظافت اتاق تعویض لباس هر هفته
۴ : کنترل لوله فاضلاب ، مکان دفع زباله در خارج از ساختمان بطور روزانه

بدین وسیله با تخصصی کردن این وظایف جهت انجام هر یک از موارد بالا ، مدیریت قادر به اجرای بهتر امور از جهت کنترل و ارتقای سطح بهداشت در هتل یا رستوران می باشد .

تعاریف

-نظافت ( cleaning ) : راندن یا جدا کردن کثافات و آلودگی یا آشغال بوسیله فیزیکی یا شیمیایی
-پاکسازی ( sanitizing ) : فرایند پاک کردن یا کاهش تعداد میکروب ها در سطح کار . پاکسازی تا اعمال نظافت سطوح و مکان نتیجه بخش نخواهد بود .
-دفع آفات ( pest control ) : کاهش یا نابودی آفت ها ( میکروارگانیسم ها ) که خود شامل حشرات ، سوسک ها ، موش ، شپشک ها و دیگر حشرات که باعث آلوده کردن تولیدات غذایی می شود .

البته دفع آفات کامل زمانی نتیجه بخش است که مرحله نظافت و پاکسازی به خوبی اعمال شود .
گرچه آفت ها باید پیش از پاکسازی کنترل گردند زیرا آفات مجددا سطوح پاکسازی شده را آلوده خواهند کرد .

ثبت نظرنظرات سایر کاربران
    Copyright @ 2011 HaeriGroup.All Rights Reserved
    / طراحی و پیاده سازی توسط گروه نرم افزاری مهام
    wit icon haerigroup log icon icon icon