صنعت هتلداری و گردشگری در قرن بیست و یکم

صنعت هتلداری و گردشگری در قرن بیست و یکم

۹۲

بسیاری از آموزش تخصصی نیروی انسانی و مدیران در صنعت هتلداری کشور غفلت شده است یا اینکه با روشهای قدیمی رو به جلو در حرکتند و از استانداردهای جهانی نیم قرن عقب ترند.
نحوه برخورد نیروی انسانی و افرادی که در ارتباط مستقیم با توریست و گردشگران هستند مهم ترین شاخص در جذب گردشگران خارجی و ایرانی محسوب می شود.

متاسفانه به رغم اینکه در سالهای اخیر پیشرفت های قابل قبولی در حوزه صنعت هتلداری حاصل شده اما باید اعتراف کرد همچنان شاهد نواقص و کمبودهای متعددی در بخش خدمات رسانی به گردشگران داخلی و خارجی هستیم.

یکی از این موضوعات آموزش نیروی انسانی اعم از مدیر و سایر پرسنل فعال در بخش های مختلف هتلی است.

در مقایسه ای سطحی با کشورهای موفق در صنعت گردشگری، خواهیم دید همچنان در نحوه خدمت رسانی به گردشگران خارجی و حتی داخلی پنجاه سال عقب تر از کشورهای همسایه هستیم.

متاسفانه بسیاری مشاهده میشود هنوز فرهنگ مطلوب برخورد، پذیرایی و خدمت رسانی در هتل های ما با استانداردهای جهانی مطابقت ندارد و مدیران ما هم از این مقوله کاملا غافل می باشند، سطح رضایتمندی گردشگران از هتل هایی که از مدیران و پرسنل آموزش دیده برخوردار هستند در مقایسه با هتل هایی که فاقد افراد آموزش دیده اما با امکانات و تجهیزات خاص هستند، بسیار بالاتر و قابل توجه است.

یکی دیگر از موضوعاتی را که در صنعت هتلداری کشور در سالهای اخیر مورد غفلت قرار گرفته، خدمات جانبی هتل ها ست اولین مسئله ای که در بدو ورود به شهرها و هتلها مورد توجه گردشگر قرار می گیرد و از اهمیت بالایی هم برخوردار است نوع و چگونگی خدمات جانبی است.

در حالی که مهم ترین هدف توریست از گشت و گذار و صرف هزینه، بازدید از مناطق تاریخی، فرهنگی و گردشگری و بهره بردن از زیبایی های وصف ناشدنی این آثار است، ولی در هتل های ایران، ارائه خدماتی مانند حمل و نقل و تورهای گشت و گذار در مناطق تاریخی و طبیعی یا وجود ندارد و یا بسیار ضعیف است.

ارائه این خدمات و نیز نحوه برخورد مطلوب نیروی انسانی می تواند مدت ماندگاری توریست را اگر داخلی باشد در شهر و اگر خارجی باشد در کشور افزایش دهد.
فرهنگ پذیرش توریسم و نحوه مواجهه با جهانگردان در کشور نهادینه نشده است،

بر اساس شرایط اجتماعی مشهود است که ارتقای محسوسی در این بخش انجام نگرفته و هنوز از حداقل ظرفیتها استفاده نشده است که امیدواریم سرمایه گذاران و مدیران توجه بیشتری به این صنعت داشته باشند.

بایستی برای رونق صنعت گردشگری بین مردم فرهنگ سازی یشود، زیرا هنوز نحوه برخورد مردم در سطوح مختلف اجتماع که با توریستها ارتباط مستقیم دارند، بسترسازی نشده است.

ثبت نظرنظرات سایر کاربران
    Copyright @ 2011 HaeriGroup.All Rights Reserved
    / طراحی و پیاده سازی توسط گروه نرم افزاری مهام
    wit icon haerigroup log icon icon icon