شرح وظایف . آشنایی با تجهیزات و لوازم لاندری هتل

شرح وظایف . آشنایی با تجهیزات و لوازم لاندری هتل

۱۵۶

در هتل های ستاره بالا خدمات عمومی هتل شامل فرانت آفیس، رزرواسیون، اطلاعات، خانه‌داری، لاندری، فرهنگی هنری، صوت و تصویر، انتظامات،‌ تلفنخانه، کلوپ ورزشی را به نام روم دویژن (Room’s Division) می شناسند که شرح وظایف تک تک بخشهای مختلف نام برده شد و مسئولیت آن ها به عهده معاونت مدیر عامل در خدمات عمومی میباشد.

هر یک از قسمت ها به نوبه خود دارای وظیفه خاصی هستند که تحت سرپرستی قسمت مربوطه اداره می شوند از جمله خانه داری و لاندری که دوشادوش هم جهت ارائه خدمات بهداشتی، ملزومات شستنی روزانه همکاری لازم را مبذول می دارند که این امر در مورد غذا و نوشابه و لاندری هم هست وظیفه اصلی لاندری با در اختیار داشتن ماشین آلات مربوطه شستشوی حوله، ملحفه، روبالشی، روتختی، پتو، پرده مربوط به خانه‌داری با قبول رومیزی ، دستمال سفره (غذا ونوشابه) است که جهت شستشو و تمیزکردن به قسمت لاندری ارجاء می گردد,

از اهم وظایف این بخش ارائه خدمات البسه به میهمانان می باشد بطوریکه یکی از پرسنل مخصوص لباس (ولت) در یک زمان خاص هر روز البسه سفارشی میهمانان را از درب اتاقها تحویل و به لاندری حمل و پس از ثبت سفارش در دفتر روزانه یا کامپیوتر البسه را شماره گذاری نموده و جهت شستشو و اطو به نزد دستگاه مربوطه هدایت مینماید. و از وظایف دیگر آن قبول ملزومات شستنی رستوران ها و سالن ها می باشد. که رومیزی، دستمال سفره روزانه را در اسرع وقت شستشو و آماده می نماید.
و در خاتمه تمیزی ظاهری پرسنل هتل وظیفه لاندری می باشد به طوریکه روزانه البسه فرم آنان را که نیاز به خشکشویی، شستشو و اطو داشته باشد تحویل لینین روم می گردد که پس از ثبت در دفتر روزانه و جمع آوری در یک ساعت معین از روز کلاً به لاندری ارجاع میشود.


ماشین لباسشویی:

هر شرکت در اندازه ها و ظرفیت های مختلف با شکل ظاهری متفاوتی تولید خود را به بازار عرضه می دارد قدیمی ترین ماشین آلات مربوط به میله آلمان میباشد که ﺑیﺶ از ۵۰ سال سابقه خدمت دارد. آلمانی ها در این صنعت پیشکسوت می باشند.


مارک های معروف و معتبر ماشین لباسشویی:

ماشین آلات ساخت کشور آلمان: هاگ اﺷﭙﻞ HAGESHPIL ، مله MILEH
ماشین آلات ساخت کشور سوئد: الکترولوکس ELECTEROLUX ، واسکاتور WASKATOR
ماشین آلات ساخت امریکا: میلنور MILNOR ، کاسکادکس CASKADEX
ماشین آلات ساخت کانادا: براون BRAUN
ماشین آلات ساخت ﺍیﺗﺎﻟیﺎ: تکنوزن TEKNOZEN ، رنزاچی RENZACCI


طرز کار لباسشویی اتومات:

ماشین آلات لباسشویی در ظرفیت های مختلف صنعتی با دو سیستم اتومات و دستی در اختیار می باشد ماشین آلات اتومات کلیه مراحل شستشو، آبکشی و دور تند در زمان های مختلف را برنامه ریزی کرده توسط سیستم مکانیکی و یا الکترونیکی در مواقع لازم شروع به عملیات نموده و حاصل کار پس از طی مراحل مختلف آماده و با اعلام آلارم تمام شدن زمان کار خود را به اطلاع میرساند. در این نوع ماشین آلات یا از نیروی برق و باد جهت باز و بسته شیرآلات استفاده می نمایند و یا فقط جریان برق شیرآلات را باز و بسته و عملیات را انجام می دهد.


طرز شستشو با ماشین آلات به صورت دستی:

در اینگونه ماشین آلات پس از قراردادن ملزومات شستنی درون زنبیل و بستن درب ماشین شیر آب سرد را باز و دکمه استارت را می زنیم که ماشین به دور چپ و راست حرکت نماید پس از یک مرحله شستشو مقدماتی با آب سرد و پودر به مدت ۵ دقیقه آن را تخلیه می نمائیم دوباره این کار را انجام داده ولی اینبار با آب سرد و گرم بستگی به نوع ملزومات شستنی دارد که چه اندازه گرما نیاز دارد اگر دمای آب گرم به اندازه نبود از المنت برقی که جهت تولید گرمای آب تعبیه شده و یا لوله بخار با تنظیم درجه ترموستات که سر راه قراردارد گرمای لازم را به آب مخزن لباسشویی میدهیم وکار شستشو به مدت ۱۵دقیقه به طول می انجامد در بعضی از ماشین ها حدکثر زمان تایمر فنری (کوکی) ۱۵دقیقه می باشد در بعضی ماشین ها تایمر برقی است و از سیستم مکانیکی خاص استفاده شده زمان شستشو دور چپ و راست در اختیار می باشد به محض فشار دکمه استارت و رساندن جریان برق به تایمر شروع به کار نموده روی آن صفحه ای از فیبر مخصوص دایره ای قراردارد که آنرا می چرخاند وگاه هایی روی آن قراردارد که در کنار آن دو عدد میکروسوئیچ نصب شده که هرگاه روی محل خالی صفحه قرار بگیرد شروع به عمل نموده جریان را متصل و دور چپ یا راست به حرکت در می آید که زمان و مدت هر شارژ در اختیار شوینده است. پس از مدت موردنظر میتوان ماشین را تخلیه سپس ۳نوبت آبکشی نمود آنگاه کار شسته شده آماده می باشد که ماشین را خاموش و ملزومات را خارج کنند.
بعضی ماشین آلات ماشین لباسشویی به صورت نیمه اتومات می باشد تنظیم سطح آب داخل زنبیل توسط هیدرو استارت و شیر برقی که سر راه قراردارد تنظیم می گردد و همیشه به همان اندازه می باشد در مواقعی هم هیدرو استارت طوری تنظیم می گردد که چنانچه آب در زنبیل نباشد روشن نمی گردد.


شستشوی ماشینی: Dry Cleaning

در سال ۱۳۴۰ توسط ارامنه ایران دستگاه درای کلینینگ (خشک شویی) وارد و در تهران نصب و راه اندازی و مورد بهره برداری قرار گرفت. در مخزن dry cleaning به جای بنزین و آب و از مایع پرکلراتیلین (ترکیبی از تقطیر اسیدهای شیمیایی) استفاده می شود به ترتیب البسه ها را در ماشین داخل زنبیل قرار می دهند سپس درب ماشین را می بندند آنگاه به دوصورت دستی، اتومات شستشو و سانتریفوژ و خشک کردن انجام می شوددر اصل این ماشین به تنهایی ۳ مرحله کار را انجام می دهد و همانطور که البسه را خشک در درون آن ها قرار می گیرد پس از شستشو با مواد و تخلیه با دور گریز از مرکز عمل سانتریفوژ انجام میشود با تایم خشک کن برداشت گرمای بخار از رادیات، خشک می شوند. در دستگاه تولید گرما و به فاصله ۳۰سانتیمتر رادیات آب سرد قرار گرفته که گرمای حاصل از رادیات بخار باعث جابجایی هوای داخل زنبیل می شود و گرما اثر گذاشته و مایع آغشته به صورت گاز درآمده و در مجاورت هوای سرد که از رادیات آب سرد تعبیه شده حاصل می گردد جابجائی هوای داخل کانال ادامه می یابد تا کاملاً خشک شود. به طریقه دستی زمان و شارژ آن ۱۰دقیقه شستشو و ۳دقیقه سانتریفوژ جهت شستشو و ۴۰دقیقه خشک کردن می باشد که با ۱۰دقیقه بار و تخلیه هر شارژ یکساعت به طول می انجامد.
در حال حاضر ارائه خدمات شستشو و ضدعفونی بسیار پیشرفته است و در مکان های خاصی قبول سفارش می نمایند شستشو و اطوی البسه مراحل خاصی را طی می نماید تا به شهروندان خدمات بهداشتی البسه را ارائه نمایند. جادارد از این تخصص به طور صحیح استفاده گردد. و به کسانی اجازه فعالیت در این زمینه داده شود که دوره خاص آموزش بهداشت را گذرانده باشند.


ماشین خشک شویی: Dry cleaninMachine

ماشین خشک شویی مانند ماشین لباسشویی و دیگر ماشین آلات حرفه لباسشویی در اندازه‌ها و ظرفیت های مختلف با شکل ظاهری متفاوت و با درنظر گرفتن لوازم ایمنی ساخته در اختیار می باشد صنایع آلمان ، امریکا و انگلیس نیز در ساخت اینگونه ماشین آلات سابقه طولانی دارند.


کارخانجات ماشین آلات خشکشویی

ایتالیا : رنزاچی فربیماتیک سوپرما Superma Frbimatic Renzacci
انگلیس: اسپنسر Spencer
آلمان : بووه Bowe


بهره برداری از ماشین خشک شویی

پس از تفکیک نوع رنگ و جنس و لکه گیری لکه های خاص آن ها را درون زنبیل قرار داده، درب ماشین را بسته و به دو طریق (اتومات ـ دستی) بهره برداری می نمائیم. در نوع اتومات پس از آنکه البسه درون زنبیل قرار گرفت درب را بسته با فشار دادن دگمه استارت با بهره گیری از شیرهای برقی که مسیر باد را باز می کنند ورودی – خروجی ها را با گرفتن دستور از تابلو فرمان و تایمر تعبیه شده که کلیه مراحل در آن برنامه ریزی گردیده عملیات حرکت دور چپ و راست، پمپ، در وحله اول کار شستشو را انجام، سپس پمپ خاموش و بعد از یک دقیقه دور چپ و راست قطع، دور تند به مدت ۵دقیقه (گریز از مرکز) شروع به کار می کند عمل فشردن را انجام و املاح را تا۵۰% گرفته سپس دور تند خاموش و دور چپ و راست و فن خشک کن شروع بکار می کند که عمل خشک کردن به مدت ۴۰-۳۵دقیقه به طول می انجامد در این مدت مسیر شیر آب سرد و بخار باز می باشد سپس ماشین خاموش، البسه را خارج می نمایند که در ماشین های اتومات پس از آنکه دکمه استارت زده شد تمام مراحل به طور اتومات انجام می پذیرد.
در سیستم دستی همه زمان ها در اختیار است بعنوان مثال اگر در سیستم اتومات مدت پمپاژ (پر) از منبع ۱۵دقیقه باشد در سیستم دستی میتوان ۵-۱۰دقیقه در نظر گرفت در سیستم اتومات زمان خشک کردن ۳۵-۴۰دقیقه برنامه ریزی شده در سیستم دستی می توان ۳۰-۲۵دقیقه را در نظر داشت و مراحل را یک به یک به طور دستی و استفاده از دکمه های مربوطه انجام داد و شیرهای تخلیه و آب سرد و بخار نیز به طور دستی باز و بست می گردد تا یک شارژ البسه آماده گردد.

ثبت نظرنظرات سایر کاربران
    Copyright @ 2011 HaeriGroup.All Rights Reserved
    / طراحی و پیاده سازی توسط گروه نرم افزاری مهام
    wit icon haerigroup log icon icon icon