روش های چیدمان میز در رستوران ها

روش های چیدمان میز در رستوران ها

۱۶۹۷

قرار است در ضیافتی شرکت کنید. وارد سالن پذیرایی میشوید. پس از استقبال و برخورد گرم میهمانداران٬ دکوراسیون چشمنواز و دلنشین محیط چه عاملی شما را مجذوب خود خواهد کرد؟ اندکی تامل کنید تا بر سر میز حاضر شوید.

با قرار گرفتن در پشت میز حتما به پاسخ سوال خود خواهید رسید: چیدمان کاور. واژه کاور از واژههایی است که دررستوران زیاد میشنوید. این واژه لغتی حرفهای در واحد غذا و نوشیدنی است.

اگر کسی بپرسد که در میهمانی شام چند نفر حضور دارند در پاسخ میشنود «به تعداد کاور رستوران»٬ این پاسخ به معنی کلیه صندلیهای موجود در رستوران است. برای مثال میز شماره ٬۶ ۱۰ کاور به این معنی است که ۱۰ صندلی دور میز شماره ۶ چیده شده است. البته به کلیه قاشقها٬ چنگالها٬ کاردها٬ ظروف چینی و اقلام دیگری که برای چیدمان میز از آنها استفاده میشود٬ یک کاور میگویند. چینش کاور بسته به نوع میهمان و این که میزبان چه مراسمی هستید٬ متفاوت است.

در ادامه گزارش شماره قبل پیرامون روشهای اجرایی سرویس واحد غذا و نوشیدنی برآنیم تا به اصول چیدمان میز در سرویسدهی فرد به فرد بپردازیم. در این شماره با سید جواد ضیایی٬ مدیر غذا و نوشیدنی هتل هما (۲ (مشهد درباره اصول چیدمان و تشریفات میز در میهمانیهای رسمی و غیررسمی همراه شدیم.

طرز چیدن و تعداد وسایل غذاخوری به دو چیز بستگی دارد: یکی نوع و وعده غذایی (ناهار و شام) و دیگری رسمی یا غیررسمی بودن ضیافت.
حداقل تعداد غذای سرو شده در یک منو معمولاً سه نوع است. برای مثال: ۱­پیش غذا یا اردور ۲­غذا اصلی ۳­دسر ۴­چای با شیرینی کنار آن کاور ساده از چه قرار است؟

در میهمانیهای ساده و غیررسمی معمولاً این وسایل را شامل میشود:
-یک قاشق سوپخوری
-یک قاشق غذاخوری
-یک کارد غذاخوری
-چنگال صرف غذا
-چنگال صرف سالاد
-یک بشقاب بزرگ(غذای اصلی)
-یک بشقاب کوچک مخصوص صرف سوپ/سالاد
-یک کارد و بشقاب کرهخوری/سادلادخوری
-یک یا دو لیوان
-دستمال سفره
-کاور به سبک vip


در تشریفات رسمی و پذیرایی از میهمانان ویژه(vip (وسایل کاور از این قرار است:
-قاشق و چنگال صرف دسر
-یک بشقاب بزرگ (غذای اصلی)
-یک بشقاب سوپخوری که درون بشقاب اصلی قرار میگیرد
-چنگال صرف غذا
-چنگال صرف سالاد
-دستمال سفره
-یک کارد و بشقاب کرهخوری
-یک کارد صرف غذا
-دو یا سه لیوان یکی برای نوشیدن آب و دیگری برای نوشیدنیهایی گازدار و... .

شایان ذکر است که بسته به نوع غذا باز اقلامی به این وسایل افزوده خواهد شد از جمله
-ارد مخصوص ماهی
-چنگال مخصوص ماهی
-کارد استیک و ... .


چگونه بچنیم؟
در سرویسدهی روی میز یا فرد به فرد نظم و ترتیب در چینش وسایل از نظم و قاعده خاصی پیروی میکند.
برای یک پذیرایی وسرویسدهی استاندارد و موفق طرز چیدمان بشقابها٬ قاشقها٬ چنگالها٬ کاردها و .... از اصول و قواعدی پیروی میکند که آگاهی و توجه به آنها لازم است.

معمولاً میز به این روش چیده میشود:
-بشقاب در وسط٬ قاشق٬ کـارد و لـیـوان سمت راست و چنگال٬ دستمال سفره و نان سمت چپ.
-بشقاب٬ کارد٬ چنگال و قاشقی که برای هر نفر در دو طرف بشقاب قرار میدهید باید ۲ تا ۲/۵ سانتیمتر از لبه میز فاصله داشته باشد.
-قاشق را در همان طرفی که کارد قرار دارد و در سمت راست آن بگذارید اما چنگال باید در سمت چپ بشقاب گذارده شود.
-کارد در طرف راست بشقاب طوری قرار میگیرد که لبه تیز آن رو به بشقاب قرار دهید.
-هنگامی که خوردن غذای موردنظر احتیاج به کارد نداشته باشد٬ آن را نمیبایست روی میز گذاشت و در این صورت چنگال را باید به طرف راست بشقاب آورد.
در صورتی که چند نوع کارد٬ چنگال و قاشق مورد احتیاج باشد٬ باید آنها را به ترتیب استفاده و در هر طرف از سمت به طرف بشقاب چید. مثلاً اگر غذای اول سوپ است٬ باید در سمت راست
بشقاب از خارج به داخل٬ اول قاشق سوپخوری (Soap Spoon (را قرار داد٬ بعد از صرف سوپ٬ آن را با بشقاب سوپخوری برداشت تا با غذای بعد٬ کارد و چنگال به کار برده شود. به این ترتیب آخرین غذا با وسایلی که بلافاصله در کنار بشقاب قرار دارد صرف میشود. اگر احتیاج باشد که یک یا چند لیوان برای هر نفر روی میز گذاشته شود آنها را باید در سمت راست٬ بالای کارد قرار داد. چنانچه بلندی لیوانها با هم فرق داشته باشد٬ بهتر است آنها را به ترتیب بلندی از چپ به راست بچینید.

شقاب کوچک نان (Plate Bread (یا دسر (Plate Dessert (باید در سمت چپ بشقاب بزرگ و بالای چنگال قرار گیرد و چنانچه به جز غذاها کره هم روی میز آورده شود٬ باید از همان بشقاب نان استفاده کرد.

بشقاب مخصوص سالاد (Plate Salad(را باید در سمت چپ بشقاب اصلی قرار داده شود. دستمال سفره نیز یا در سمت چپ چنگالها جای داد یا میتوان در درون بشقاب اصلی گذارد.

ثبت نظرنظرات سایر کاربران
    Copyright @ 2011 HaeriGroup.All Rights Reserved
    / طراحی و پیاده سازی توسط گروه نرم افزاری مهام
    wit icon haerigroup log icon icon icon