حرفه وهنر رستورانداری۲

حرفه وهنر رستورانداری۲

۷۶

تا به حال به این فکر افتاده اید که اگر صاحب یک رستوران شوید محل کار خود را چگونه دکور می کنید که میزبان مشتریان بیشتری باشید؟بد نیست بدانید موفقیت طراحی یک رستوران ، تا حدی بسیار به چگونگی مشاهده و احساس مشتری بستگی دارد.

انواع رستورانرستوران های معمولی

که خود به سه دسته تقسیم می شوند: رستوران های سنتی:۱/۳ تا ۱/۹ متر مربع برای هر نفر با میز های ۲ نفره و چند نفره با پیش خدمت سرویس فضای نمایش و فضای کافی برای افراد


رستوران ها با میز سلف سرویس

۱/۶ متر مربع برای هر نفر، فضای سلف سرویس،فضای پختن و آماده سازی غذا


رستوران های ویژه

دارای ۲ متر مربع فضا برای هر نفر و الزامات خاص


گریل روم

گریل روم سالن مخصوصی است که در مقابل مشتری،غذا طبخ می شود، در این سالن تمام وسایل رستوران و آشپزخانه وجود دارد و افرادی که مایل باشند،می توانند در این سالن غذا صرف کنند.


فود کورت

فود کورت به سالنی بزرگ گفته می شود که به چند غرفه مختلف تقسیم شده و در هر غرفه غذاهای خاص یا دسرهای مختلف ارائه می شود و تمام غذاهایی که در این مجموعه به فروش می رسد ارزان قیمت است و محل نشستن برای تمام غرفه ها یک سالن مشترک است و هر غرفه برای دریافت پول خود صندوق جداگانه ای دارد این مکان ها معمولاً در محلهای تجاری بزرگ مثل پاساژها برای صرف غذای مشتریان دایر می شود.


تریا

در سالن تریا،بستنی،نوشابه،چای،قهوه،کیک و غذاهای ساده مانند همبرگر و ساندویچ سرو می شود . گاهی مسافرین،در ساعاتی به هتل وارد می شوند که رستوران تعطیل است ولی تریا ظرف ۲۴ ساعت باز است و نباید بسته باشد، از این مسافران می توانند هر ساعت که وارد هتل شدند از تریا استفاده نمایند . ضمناً قیمت آنچه که در تریا مصرف میشود ارزانتر از قیمتی است که در رستوران حساب می شود.


بوفه

به رستوران هایی گفته می شود که از قبل چندین نوع غذا های مختلف و متنوع همراه با دسر آماده روی میز به زیبایی چیده اند و هر کس به میزان دلخواه می تواند از این غذا ها استفاده کند و محدودیت برای استفاده چند بار ندارد و قیمت برای هر نفر جلوی درب ورودی نوشته شده است و فقط نوشابه توسط گارسن سر میز سرو میشود وجه آن جداگانه محاسبه و صورت حساب داده خواهد شد این رستوران ها باید دقت کنند که ظروف غذایی که در روی میز بوفه تمام شده فوراً از همان غذا جایگزین نمایند.


فضا های داخلی رستوران

فضا های داخلی از چند قسمت تشکیل می شود سالن اصلی رستوران ،آشپزخانه ،سرویس بهداشتی و بخش اداری

سالن اصلی رستوران هم عبارت است از:

-پذیرش: که باید در معرض دید عموم قرار بگیرد تا فرد پس از ورود به محیط داخل رستوران دچار سر درگمی نشود.

-کافه سرویس: این مکان به ازای هر نفر به ۰/۳۸ تا ۱/۵ متر مربع فضا نیاز دارد . کافه ها معمولاً خانوادگی هستند و غذا به این قسمت ها حتماً توسط پیش خدمت برده میشود.

-بار قهوه : در این قسمت هم هر نفر به ۱/۲ تا ۱/۴ متر مربع فضا نیاز دارد. اینگونه بارها عموماً به صورت سلف سرویس هستند.

- سلف سرویس: در این فضا باید به ازای هر فرد ۱/۴ تا ۱/۷ متر مربع اختصاص یابد.

- پیشخوان: باید در مکانی در مقابل دید افراد قرار بگیرد در رستوران های سلف سرویسی نقشه آرایش صحیح برای پیشخوان می تواند بخش مهمی از طراحی باشد.

- سالن ضیافت های رسمی: این سالن نیازمند ۰/۸ تا ۱/۲ متر فضا برای هر نفر است و به طور سنتی از یک میز اصلی بر روی یک سکو با میز های جانبی تشکیل می شود.

- جالباسی: این محل باید قبل از ورود به رستوران در قسمت ورودی رستوران تعبیه شود تا مشتریان بتوانند برخی از اشیای خود نظیر پالتو، کت، کلاه و یا بسته های مختلف را در آنجا قرار دند.
صحیح آن است که اتاق کوچکی با یک نفر مسئول باشد که برای تحویل گرفتن پالتو،چتر و دادن شماره این کار را انجام دهند. مسئول این قسمت باید بر اموال مهمانان به دقت نظارت و از ربوده شدن وسایل جلوگیری کند.

- ایستگاه پیش خدمت: باید در مکانی قرار بگیرد که مزاحم میهمان ها و افراد نشود.

- مکان نشستن: رستوران ها باید به گونه ای طراحی شوند که تنوعی در آرایش صندلی ها به وجود آورند.

- آشپز خانه : آشپز خانه باید در یک سطح باشد تا بتوانند سرویس دهی کامل را انجام دهد.ناحیه آماده سازی غذا و انبارها باید در دسترس باشند.داخل آشپز خانه را نیز میتوان به قسمت های زیر تقسیم کرد:

بخش پخت و پز: دارای پلان آزاد است تا پیش خدمت ها و آشپز ها به راحتی بتوانند در فضا حرکت کرده و امر مربوط به خود را به راحتی انجام دهند.

بخش تجهیزات: مکانی است برای قرار دادن تجهیزات نظیر سرخ کن کباب

ثبت نظرنظرات سایر کاربران
    Copyright @ 2011 HaeriGroup.All Rights Reserved
    / طراحی و پیاده سازی توسط گروه نرم افزاری مهام
    wit icon haerigroup log icon icon icon