تفاوت شغل کافی تریا با کافی شاپ

تفاوت شغل کافی تریا با کافی شاپ

۲۲۰

کلمه کافه تریا در اصل واژه ای اسپانیایی می باشد که نمی توان آنرا از نظر سیستم کاری دقیقاً کافی شاپ نامید زیرا تفاوت هایی عملاً در شیوه و قوانین سرو مواد غذایی در آن وجود دارد گرچه از نظر سرو پاره ای از موادغذایی و نوشیدنی شبیه کافی شاپ می باشد .


۱) تفاوت در واژه

واژه کافی شاپ همانطور که از اسم آن پیداست از قرن ها پیش مکان سرو قهوه ، نوشیدنیهای گرم و از این دسته بوده است که در جوامع مختلف اسامی متفاوتی داشته است به عنوان نمونه در فرانسه و پرتقال با نام Café ، در اسپانیا Cafeteria، ایتالیا Café ، آلمان café یا kaffeehaus ، ترکیه kahvehane ، ایران قهوه خانه شناخته می شود .


۲) تفاوت در نوع استفاده مشتریان

از ابتدای پیدایش قهوه و ایجاد مکانهایی جهت سرو آن ، قهوه خانه ها یا کافی شاپ ها مکانی جهت برگزاری جلسات شعر ، گفتمان سیاسی ، نقالی شاهنامه در ایران یا مباحث جنگ در اروپای درگیر با جنگ جهانی دوم بوده است . به همین دلیل این مکان دارای چیدمان میز و صندلی بنا به وسعت در داخل مکان یا حتی در فضای جلوی پیاده رو یا تراس و... می باشد و مشتریان با تأمل و استراحت بیشتر غذا را سرو می کنند .


۳) تفاوت در تعداد پرسنل

در سیستم کافی شاپ پرسنل بیشتری بنا به وسعت به کار مشغولند بنابراین نوشیدنی گرم یا سرد با تنوع و زمان بیشتر آماده سازی قابل ارائه است .


۴) تفاوت در نحوه سرویس دهی

در کافی شاپ منو بر سر میز به مهمان ارائه می شود و سرویس ارائه و صورتحساب توسط پیشخدمت صورت می گیرد.


۵) تفاوت در هزینه

در کافی شاپ به علت هزینه راه اندازی و تجهیزات بالاتر و گرانتر و نوع سیستم سرویس مواد غذایی و نوشیدنی که آداب خاص خود را داراست به همین علت دارای هزینه سرو بالاتر نسبت به کافه تریا می باشد ولی در صورت وجود هر دو سیستم در هتل مبلغ غذا پائین تر از رستوران می باشد.


لوازم و اثاثیه در کافه تریا

میز ، صندلی ، سینی مخصوص تریا ، پیشخوان ، گاز ، یخچال ، انواع ظروف پذیرایی ، بن ماری و ...


فضای کافه تریا

کافه تریا از سالنی تشکیل شده است با فضای بسیار رنگارنگ و شاد که باعث می شود اشتهای مهمانان زیاد شود و به خوردن شان سرعت دهد . شکل این سالن ها از طرح و نمونه خاصی پیروی نمی کند اما بیشتر آن ها به صورت مربع یا مستطیل ساخته می شوند . در بعضی از آن ها صندلی هایی با پایه های بلند و تکیه گاه های کوتاه و در بعضی دیگر همانند رستوران ها میز و صندلی هایی در شکل های مختلف قرار دارد .

ثبت نظرنظرات سایر کاربران
    Copyright @ 2011 HaeriGroup.All Rights Reserved
    / طراحی و پیاده سازی توسط گروه نرم افزاری مهام
    wit icon haerigroup log icon icon icon