تاثیر پخش موزیک در رستوران ها بر میزان جذب مشتری

تاثیر پخش موزیک در رستوران ها بر میزان جذب مشتری

۱۶۸

در حالی که یک فنجان قهوه در دستتان است و به کیک شکلاتی روی میزتان با ولع نگاه می کنید، موزیکی نیز در حال پخش است. بدون اینکه متوجه شوید موزیک دلنواز داخل کافی شاپ اجازه ترک کردن آنجا را به شما نمی دهد. به ساعتتان نگاه می کنید و یک قهوه دیگر سفارش می دهید.

شاید بدتان نیاید یک لازانیا هم به منوی درخواستی تان اضافه کنید. با خودتان می گویید: «اینجا دیگر پاتوق من است».


تاثیر موزیک در رستوران ها

یک مرکز تحقیقات بین المللی موسیقی دست به تحقیق جالبی در مورد تاثیر موسیقی بر روی آمار فروش رستوران ها زد. در این تحقیق که طی ۱۶روز در هنگام عصر تحت بررسی قرار گرفت، مشتریان را به تناوب در معرض انواع موسیقی قرار دادند. موسیقی هایی که در این ۱۶ عصر در فضای رستوران به کار گرفته شد عبارت بود از موسیقی پاپ و کلاسیک. علاوه بر این در حالت سوم هیچ موسیقی در هنگام ورود مشتریان به کار گرفته نشد. مدت زمانی که هر مشتری بابت صرف پیش غذا، غذای اصلی و دسر صرف می کرد به عنوان زمان کلی در نظر گرفته شد.
نتایج بسیار جالب بود زیرا نتایج نشان داد که مدت زمانی که افراد در معرض موسیقی کلاسیک قرار گرفتند بیشتر تمایل به ماندن در رستوران و صرف غذای بیشتر داشتند. البته مدت زمانی که افراد در حالت بدون موسیقی به صرف غذای خود مشغول بودند نسبت به دو حالتی که موزیک در فضای رستوران در حال پخش بود بسیار پایین تر بود. با این نتیجه می توان تاثیر انکارناپذیر موسیقی در قدرت اشتهای مشتریان را به راحتی ثابت کرد.


مشتریان به متن موزیک توجه می کنند

اینکه در داخل رستوران و یا فروشگاه خود از چه نوع موسیقی استفاده کنید اهمیت بسیار زیادی در جذب مشتری دارد. برای مثال در یک تحقیق مشخص شد که مشتریان بر روی متن موسیقی نیز دقت فراوانی دارند. برای مثال متن موسیقی که از نظر فرهنگ و عرف جامعه درست و قابل قبول باشد در کیفت رضایتمندی افراد و در نتیجه خرید آنها تاثیر قابل توجهی دارد. استفاده از موسیقی های مردمی و نزدیک به فرهنگ بومی مشتریان می تواند در جذب آنها بسیار کارآمد باشد. این نکته را نباید فراموش کرد که خوشایند بودن فضای داخل یک رستوران و یا فروشگاه می تواند تاثیر بسیار مستقیمی بر روی خرید مشتریان داشته باشد. بنابراین استفاده از موسیقی درست و اخلاقی روند جذب مشتری را سهل الوصول تر و سریع تر خواهدکرد.


موزیک بلند آمار فروش را کم نمی کند

در یک تحقیق دیگر تاثیر انواع موسیقی در نحوه واکنش مشتریان تحت بررسی قرار گرفت. در این تحقیق که در یک سوپرمارکت انجام شد، از موزیکی بلند برای کنترل واکنش مشتریان استفاده کردن. خریداران با شنیدن صدای موزیک بلند به سرعت خریدهایشان را انجام دادند تا زودتر فروشگاه را ترک کنند اما تاثیر چندانی در فروش سوپرمارکت وجود نداشت. این نشان می دهد که موزیک بلند باعث توقف کوتاه مشتریان خواهدشد و اگر کسب و کار شما در رابطه با موضوعاتی است که نیاز به تامل بیشتر مشتریانتان وجود دارد سعی کنید دور موزیک بلند را خط بکشید تا بتوایند مشتریانتان را بیشتر در محیط کارتان نگه دارید.


موزیک آرام، خرید بیشتر

نتایج تحقیقات وقتی افراد در معرض موسیقی آرام قرار گرفتند بسیار متفاوت بود. مشتریان با شنیدن موزیک آرام و ملایم ترجیح می دادند که مدت زمان بیشتری را در فضای فروشگاه به گشت و گذار مشغول باشند. این اتفاق باعث می شد که خرید بیشتری داشته باشند. آمار فروش در اوقاتی که فروشنده از موزیکی آرام در فضای کارش استفاده می کرده بسیار بالاتر از زمانی بوده که موسیقی بلند در حال پخش بوده است.


موزیک خوب اشتهایتان را تقویت می کند

اگر صاحب یک رستوران هستید علاوه بر اینکه به دکوراسیون و چیدمان داخل فضای رستورانتان اهمیت می دهید نقش موسیقی را دست کم نگیرید. استفاده از موزیک نامناسب باعث می شود که مشتری شما به سرعت غذایش را تمام کند و مدت زمان زیادی را در فضای رستوران نگذراند.
اما استفاده از موسیقی ملایم به همراه نور مناسب در هنگام صرف غذا باعث بالارفتن اشتهای مشتریان خواهدشد و اگر برای خوردن یک وعده غذا به رستوران شما آمده باشند امکان ندارد که بدون سفارش دسر و یا یک سالاد اضافی رستوران شما را ترک کنند. درواقع صرف غذا همراه موسیقی خوب باعث خوردن غذای بیشتری توسط مشتریان شده و درنتیجه آمار فروش شماست که با همزمان بالارفتن کالری دریافتی مشتریان بالا و بالاتر می رود.


زمان با موسیقی متوقف می شود

یکی دیگر از کارکردهای جالب موسیقی در رستوران ها و کافی شاپ ها تغییر مفهوم زمان برای مشتریان است. در تحقیقی که در همین زمینه انجام شد از ۲ گروه بعد از صرف غذا سوالاتی را به صورت یک پرسشنامه طرح کردند. در گروه اول که در معرض موسیقی آرام قرار گرفته بوند خواسته شد توصیف خود را از مفهوم زمان اقامت خود در رستوران شرح دهند. گروه اول زمان را بسیارکند توصیف کردند در حالی که مدت زمان ماندن آنها در رستوران چندان زیاد نبود. اما گروه دوم که در معرض یک موسیقی تند و هیجانی قرار گرفته بودند تغییر متفاوتی از زمان سپری شده داشتند.

ثبت نظرنظرات سایر کاربران
    Copyright @ 2011 HaeriGroup.All Rights Reserved
    / طراحی و پیاده سازی توسط گروه نرم افزاری مهام
    wit icon haerigroup log icon icon icon