بهترین روش برای چیدن میزهای رستوران

بهترین روش برای چیدن میزهای رستوران

۱۸۴

میز های رستوران باید بدون لبه باشد، شکل این میزها مربع مستطیل یا گرد است، برای برگزاری میهمانی ها وجشن ها معمولاً از میزهایی استفاده می شود که به هم وصل و جدا می شوند. شکل این میزها نیز مربع مستطیل می باشد،

جدا شدن این میزها از یکدیگر از آن جهت ضروری است که به آسانی حمل و نقل شوند تا بتوان آنها را از درب ها خارج یا داخل کرد. میزهایی که برای رستوران انتخاب می شود دو نفره، چهار نفره، شش نفره و هشت نفره می باشد.

سطح میز اولین تجربه مشتری از رستوران است، زیرا در ارتباط مستقیم با بشقابها، لیوانها، غذا و بطورکلی ظروف روی میز، قرار می گیرد. ترکیب، دما، رنگ و توازن هر یک ازعوامل فوق، باید طی روند طراحی بخوبی درنظرگرفته شود. درمورد شیوه طراحی هریک ازلوازم روی میزمی توان کتابی نوشت، اما دانستن اصول کلی، می تواند در طراحی موثر آنها، بسیاررهگشا و کارساز باشد.

جنس سطح میز، در مواردیکه برای مهمان قابل رویت باشد، اهمیت بسیار می یابد. استفاده از مواد سخت نظیر گرانیت یا مرمردر سطح میز، مسلماً حسی متفاوت با استفاده از رومیزی پشمی یا کتانی ظریف، در مشتری ایجاد می کند. در هر صورت، باید سعی شود که سطح میز از نظر ظاهر با طراحی کلی رستوران هماهنگ و همسان باشد.

استفاده از رزین یا مواد سختی همچون سنگهای فشرده شبه مرمر و یا گرانیت، معمولاً خاص میزهای گران قیمت است. حفظ و نگهداری این گونه مواد بسیار آسان و به علاوه با ظرافت های طراحی مدرن نیز، هماهنگ است. میزهایی که سطح آنها با رومیزی پوشیده شده است، تا ۹۰ درصد برای مشتریان قابل رؤیت نیست، ولی اگر رومیزی در حضور مشتریان تعویض گردد، سطح آن فوراً به چشم می آید. به هر حال، در صورت استفاده از چوب یا مواد ارزان قیمت در سطح میز، طراحی باید به نحوی باشد که حتی برای چند لحظه نیز، جلب توجه مشتری را ننماید. که این مسأله مستلزم پرداخت هزینه ای گزاف نیست، بلکه با کمی خلاقیت و حسن سلیقه می توان هزینه کمتری را متقبل شد. بطور مثال در طراحی سالن غذاخوری رستوران می توان ازدو رنگ سیاه و صورتی کمرنگ استفاده کرد چنانچه سطح میزها به رنگ سیاه باشد، که با زمینه رستوران کاملاً هماهنگ باشد و پارچه کتانی صورتی نیز،روی میزها قرارداده شود درنتیجه هنگام تعویض رومیزی توسط گارسون ها،سطح سیاه میز،اززمینه سیاه رستوران قابل تشخیص نیست.

پایه های میز باید ازاستحکام کافی بر خوردار بوده قادر به تحمل وزن میز باشد، تا مشتری احساس اطمینان و ثبات نماید. همچنین برای جلوگیری از لرزش میز، پایه های آن باید بخوبی تعدیل و تنظیم شوند. استفاده ازLeveler (هم سطح کننده)ویا Floor glide(پیچ های کوچک زیرپایه میز) به ثبات میزبرسطوح نا همواروغیرمسطح کمک می نماید.اندازه سطح میز به سبک سرویس دهی رستوران بستگی دارد اما به طور معمول اندازه میزمربع ۸۰X۸۰ یا ۹۰X۹۰ است اما در رستورانهای رسمی و مجلل اندازه میزها متفاوت است وفضای بیشتری مورد نیاز است. یا ممکن است از میزهای دایره شکل استفاده شود درکافه تریاها، اندازه ومتراژتریا وسایزوشکل سینی ها تعیین کننده اندازه میزاست. میزنباید به گونه ای باشد که بشقابها برآن جا نگیرند.همچنین درچیدن میزها، باید تعداد نفرات درهرمیزرعایت شود، بطوریکه ۵ یا ۶ نفر برسر میزی چهار نفره قرارنگیرند.


چیدن میزهای رستوران

طرز چیدن میز ها در رستوران روش مخصوصی دارد، میز ها باید طوری قرار داده شود که برا ی رفت و آمد گارسن ها جا باشد و از طرفی محل قرار گرفتن میهمانان، پشت سر هم واقع نشود. برای انجام این منظور لازم است میزها را یکی به صورت مربع و دیگری را به صورت لوزی قرار دهیم. فاصله میزها باید طوری باشد که چنانچه صندلی را کنار بکشیم، راه عبور باز باشد.

ثبت نظرنظرات سایر کاربران
    Copyright @ 2011 HaeriGroup.All Rights Reserved
    / طراحی و پیاده سازی توسط گروه نرم افزاری مهام
    wit icon haerigroup log icon icon icon