ابعاد و اندازه های استاندارد در آشپزخانه

ابعاد و اندازه های استاندارد در آشپزخانه

۷۷۰۴

آشپزخانه یکی از سخت ترین فضا ها برای طراحی به دلیل لوازم ، اثاثیه زیاد و نیاز به صرفه جویی در فضا است که باید به لحاظ بصری و عملکردی صحیح طراحی شود. برای اینکه بتوان اطمینان حاصل کرد که آشپزخانه کارآمد و بدون مشکل طراحی شده است. ضرورت دارد که طیف گسترده ای از نکات در نظر گرفت.


اساسا طراحی آشپزخانه به منظور سازماندهی وسایلی مانند: اجاق گاز، یخچال و فریزر ،لباس شویی،سینک و یک محل جهت پخت و پز است. این نقاط در کنار یکدیگر یک مثلث تعریف میکنند که به آن مثلث عملکرد میگویند.


مثلث عملکرد

بطور ایدآل مثلث عملکرد از بخش های ۳.۶۵ سانتی متری تا ۶.۷ سانتی متری تشکیل شده است. این طرح بندی با استفاده از مثلث عملکرد برای تعریف بهترین حالت ممکن برای فضا است.


طرح و چیدمان آشپزخانه

این نوع آشپزخانه ساده ترین نوع آشپزخانه است زیرا تمامی لوازم وسایل در امتداد هم قرار میگیرند این نوع آشپزخانه برای فضا های باریک و طولانی مورد استفاده است. در این نوع فضا بهتر از یخچال و فریز در انتهای فضا قرار گیرد تا هنگام باز شدن درب آنها در عبور مرور اخلال ایجاد نشود.

این نوع آشپزخانه بر روی دو دیوار موازی اجرا میشود و سینک ظرف شویی و اجاق گاز در یک سمت قرار میگیرند و در سمت دیگر یخچال و فریز ، در واقع منطقه شستشو و پخت پز در یک سمت و در مقابل منطقه آماده سازی قرار دارد.بین دو سمت دیوار باید حداقل ۱ ۲۱۹ میلی متر فضا وجود داشته باشد در غیر این صورت اجرای این آشپزخانه توصیه نمیشود

چیدمان این آشپزخانه عمدتا بین سه دیوار صورت میپذیرد به این ترتیب هم برای فضاهای بزرگ و هم فضای کوچک کاربرد دارد. اما با این حال مثلث مثلث عملکرد باید در نظر گرفته شود اغلب چیدمان این آشپزخانه ها صورت L شکل و U شکل میباشد. در این نوع آشپزخانه از پیشخوان به عنوان میز نهار خوری استفاده کرد.

این نوع آشپزخانه فقط در آشپزخانه های بزرگ قابل اجراست و یک فضای اضافی جهت انجام امور در اختیار شما قرار میدهد و معمولا جزیره در وسط آشپزخانه قرار میگیرد.


منطقه شستشو

منطقه شستشو عمدتا برای قرار گیری یک سینک ظرف شویی دو قلو ، ماشین ظرف شویی و ماشین لباسشویی کاربرد دارد هنگام قرار گیری سینک ضروری است که سطل آشغال در نزدیکی آن وجود داشته باشد و جهت جلوگیری از بهم ریختگی در بالا فضایی برای قرار گیری ظروف در نظر گرفته شود.


منطقه نگهداری

منطقه نگهداری شامل محل قرارگیری یخچال و فریزر است این فضا باید مناسب با اندازه یخچال و فریزر در نظر گرفته شود و همان طور که در بالا اشاره کردیم نباید منطقه پخت پز را در سمت منطقه نگهداری قرار داشته باشد.


منطقه پخت و پز

منطقه پخت و پز محل قرار گیری اجاق گاز ، ماکروفر است دقت داشته در این منطقه باید ظروف مورد نیز برای آشپزی در دسترس و نزدیک محل قرار داشته باشند. سیستم تهویه مناسب مانند انواع هود نیز باید در نظرگرفته شود. برای دسترسی و پخت آسان غذا حداقل نزدیک به ۸۰ سانت فضا به عنوان راه رو نیاز است.


ابعاد کابینت استاندارد

ارتفاع کابینت زمینی ۹۰ سانتی متر و عمق آن را ۵۰ سانتی متر و عرض آن را ۶۰ سانتی در نظر میگیرند. بین کابینت هوایی تا روی کابینت زمینی نیز یک فاصله ۶۰ سانتی متری در نظر گرفته میشود.ابعاد کابینت هوایی ارتفاع ۷۰ سانتی متر و عمق ۳۰ سانت میباشد.

ثبت نظرنظرات سایر کاربران
    Copyright @ 2011 HaeriGroup.All Rights Reserved
    / طراحی و پیاده سازی توسط گروه نرم افزاری مهام
    wit icon haerigroup log icon icon icon